Čoho sa vyvarovať pri výcviku psa

Komisár rex. Hviezda televízneho seriálu. Zrejme každý majiteľ psa by chcel, aby ho jeho miláčik takto poslúchal na slovo a rovnako pri prechádzke na ulici či pri hre reagoval správne na majiteľove povely. Treba vedieť, že výcvik psa je dlhodobejšou záležitosťou, ktorá si vyžaduje trpezlivosť. Ani slávneho rexa nenaučili poslušnosti za jeden deň. :-)

Pri poslušnosti psíka je dôležité napríklad tzv. odloženie psíka. V meste sa vám môže stať všeličo a dopredu ani nemusíte rátať s tým, ako veľmi sa budete potrebovať spoľahnúť na psíkovu poslušnosť. Napríklad sa vám môže pretrhnúť vôdzka, vtedy je dobré držať ju na zemi špičkou nohy, keď psík leží. Už za to, že urobil správne tento úkon, ho treba rázne pochváliť.

Nehrešte psíka, len mu znova ukážte, čo má urobiť

Ak odbehne, nehrešte a nebite ho, len ho znovu postavte do polohy, v ktorej mal zotrvať. Ak chcete, aby zostal na konkrétnom mieste, postupne sa vzďaľujte a sledujte jeho správanie. Buďte však opatrní, vzdialenosť netreba preháňať, psík by na mieste určite nevydržal a nečakal by na vás, keby ste odišli priveľmi ďaleko.

Ak psík neposlúcha

Ak psík neposlúcha, napríklad skáče na iných psov či dokonca na ľudí, treba naňho ráznym hlasom nakričať. Fyzické tresty vynechajte! Psík si zvýšený hlas a hnev v pánovom prejave dokáže zapamätať a pochopiť, že niečo, čo spravil, spraviť nemal.

Vykonávanie potreby len vonku

Dôležité vo výchove psíka je tiež naučiť ho robiť potrebu len vonku. Ako to však dosiahnuť? Je dobré dať ho do pelechu a ten zavrieť, psík bude v prípade potreby reagovať kňučaním, lebo sa nebude chcieť vycikať do vlastného príbytku. Najlepšie je využiť čas strávený so psom vonku, vtedy ho za vykonanú potrebu pochváliť a pohladkať.

Určite si to zapamätá a v byte už mláčky nenájdete.

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že výcvik psíka na zvládanie vašich povelov do veľkej miery závisí aj od vás samotných. Nepúšťajte sa do ničoho nového, ak máte napríklad zlú náladu – k psíkovi sa počas výcviku treba správať vždy rovnako, kolísanie hlasu či výbuchy zlosti sú len na škodu. Dôležitá je tiež rázna pochvala za všetko, čo psík zvládne. Milé slovo a pohladenie, či malá odmena v podobe nejakej dobroty sa mu určite vryje do pamäti.

Pár slov na záver

Chváliť! Chváliť! Chváliť! Ak váš psík urobí niečo zle, opravte jeho správanie a za správne vykonanie povelu ho hneď odmeňte. Vám by sa tiež v škole nechcelo učiť, keby ste dostávali iba krik a pokarhania. Treba používať viac slov chváli ako iba Fuj! a Nesmieš!

 

 

Zdroj:zvieratka.pravda.sk Upravil:Daniela Podolcová Foto: pixabay.com

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.