Mamka, ocko, chcem psa!

Keď si privediete psa do domácnosti, v ktorej ste dovtedy nijakého nemali, bude takmer všetko, ba niekedy aj celkom všetko iné ako predtým. Tento článok som nenapísala iba pre nových majiteľov psa. Som si istá, že sa v ňom nájdu aj mnohí skúsení milovníci psov.

Ak sa rozhodnete priviesť si domov psa, nemali by ste v ňom vidieť iba malé rozkošné šteniatko, s ktorým sa budete hrať, alebo verného spoločníka na prechádzky. Pre psa jeho človek znamená všetko: vodcu svorky, rodinu, živiteľa. Máte dosť času? Pes potrebuje nielen pozornosť, ale aj opateru a potravu. Zviera by trpelo, keby ste ho zanedbávali alebo sa ho zbavili. Musíte vedieť, čo od vás očakáva a čo vy môžete očakávať od neho. Len tak sa medzi vami a psom môže postupne vytvoriť pekný vzťah, jedinečný svojho druhu.

Zaobstaranie psa si musí uvážiť a naplánovať celá rodina. Pes by nikdy nemal prísť do domu na želanie iba jedného dieťaťa, lebo v takom prípade vzniká napätie a spory, ktoré pocíti aj zviera. A už vôbec nie ako vianočný darček, alebo odmena za dobré vysvedčenie. Susedove dcéry, ktoré sa ešte vo februári tešili z nového šteniatka a chodili ho venčiť  za každého počasia na mňa urobili dojem. Myslela som, že to zobrali zodpovedne a ochotne som im radila ako zvládnuť malú „hyperaktívnu guľu“. Elán ich rýchlo prešiel. Dnes na konci apríla je lúka pri bytovke plná detí, ktoré sa hrajú s loptou a obďaleč sedí so smutným pohľadom hafan priviazaný o pouličné osvetlenie. Ten pohľad ma mrzel. Psík nechápe prečo sa nemôže ísť hrať spolu s deťmi. Pes nie je hračka, ktorú keď ma omrzí položím do kúta a idem pre novú. Skúste sa niekedy zamyslieť .

Ďalším faktorom sú financie. Vopred si tiež vyrátajte, čo vás bude chov psa stáť. Ak máte obmedzené finančné možnosti, uprednostnite radšej malého psíka, ktorý nemá také veľké nároky na krmivo. Okrem potravy pes potrebuje výdavky na hygienu, napríklad strihanie a trimovanie. Treba pravidelne uhrádzať  daň za psa. A nezabúdajte ani na návštevy u zverolekára a každoročné očkovanie!

Aký pes je pre vás vhodný?

Keďže pes je rovnako ako človek tvor spoločenský, ľahko sa začlení do rodiny. Rodina je jeho svorka a jedného jej člena akceptuje ako vodcu. Pre harmonické spolužitie je preto dôležité, aby sa pes a jeho pán či pani k sebe hodili.

Šteňa, alebo staršie zviera? – Ak máte v rodine malé deti, mali by ste si zadovážiť šteňa. Pre starších ľudí by však mladý, čulý pes mohol byť priveľká záťaž, lebo potrebuje veľa pohybu a aktivít. Starší pes sa zasa necíti dobre v rodine s malými deťmi, vyrušuje ho hluk a nepokoj.

Pes pre dieťa. – Pre dieťa pes nesporne znamená cenné obohatenie. Získa cit k inej živej bytosti a naučí sa vziať na seba zodpovednosť. Aj rodičia však musia byť ochotní prijať zviera za člena rodiny a uvedomiť si, že im určite pripadne väčší podiel zodpovednosti za jeho chov a opateru.

Pes pre starších ľudí. – Pre starších ľudí je ideálnym spoločníkom starší, pokojný pes. Nemali by si vybrať veľké, silné zviera, ale radšej malého psíka. Vo všetkých útulkoch sú staršie psy, čo čakajú na druhú šancu. Vhodné plemeno je trpasličí špic, pekinéz, španiel, jazvečík alebo jednoducho všetky menšie krížence.

Ak neobľubujete prechádzky, neoceňujete pohyb na čerstvom vzduchu, tiež by ste nemali mať veľkého, temperamentného psa. Pes potrebuje dva krát denne najmenej polhodinovú prechádzku. Vonku si nielen odbaví svoje potreby, ale mal by mať aj pohyb, nevyhnutný pre svoje zdravie. Okrem toho sa teší z najrozličnejších pachov, ktoré mu poskytujú dôležité informácie.

Ak Vás znervózňuje brechot malých psíkov, mali by ste si vybrať tichšieho staršieho psa. Jeho hlas je hlboký a bude vás menej vyrušovať.

Samec, alebo sučka?

Verné sú obe pohlavia. Ak však chcete mať svojvoľnejšie a menej prítulné zviera, rozhodnite sa pre samca. Musíte však rátať s tým, že bude mať väčší sklon k násilným výmenám názorov so seberovnými ako sučka. Preto potrebuje dôslednejšie vedenie. Sučky sú miernejšie, prítulnejšie a ľahšie ovládateľné. Nie sú bitkárky, ale ak vznikne medzi nimi nepriateľstvo, je väčšinou na celý život. Samce potrebujú byť nielen častejšie, ale aj dlhšie vonku, lebo si značkujú svoj revír. Sučka má dva razy do roka obdobie párenia, tri týždne sa honcuje (hára) a v tom čase potrebuje osobitný dohľad, pretože nielenže priťahuje záujem druhého pohlavia, ale aj sama túži po záletoch.

Psy do domu nanosia veľa špiny. Ak vás to rozčuľuje, mali by ste si to rozmyslieť, či v byte znesiete dlhosrstého chlpáča. Mnohé psy po celý rok, raz viac, raz menej, pĺznu. V daždi prinesú do bytu blato, v suchom počasí prach. Očista si, samozrejme, vyžaduje čas, ale to by pre milovníka zvierat nemal byť problém.

Už 8 rokov mám svoju maltezáčku Lilinku. Aj napriek všetkým zdravotným problémom, ktoré ju životom postretli sme ich spoločne zvládli. Nikdy som neoľutovala rozhodnutie kúpiť si psa. Pes je najlepší priateľ človeka, nikdy vás nezradí a ostane navždy verný.

 

 

 

Zdroj: Daniela Podolcová, Foto: pixabay.com/sk

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.