Pes a hra

Hra je najvýznamnejším prejavom šteniat, ale aj dospelých psov. Psy vo vyššom veku však prestávajú mať záujem o určité druhy hier a pri starých psoch sa prejav hry vytráca.

Hry psov rozdeľujeme na:

  • hry solitárne (samostatné)
  • hry sociálne

Solitárne hry

Tieto hry hrá pes sám, väčšinou s nejakým predmetom, či už s kosťou, topánkou, alebo loptou. Toto patrí medzi dôležité prejavy šteňaťa. Solitárne hry sú aktivované časticami z potravového chovania a lovu malej koristi, ku ktorým sa pripája veľa hravých a prehnaných pohybov.

Poznáme psy, ktoré hrabú do zeme, a keď konečne odletí nejaký kamienok, skáču po ňom, strkajú do neho nosom, len aby sa kameň hýbal, aby ho mohli chytať. Keď je pes osamelý, nudí sa a chýba mu spoločnosť, môže sa stať, že naháňa vlastný chvost, hoci by dal prednosť naháňačke s iným psom.

Hry sociálne

Sociálne hry sú určené aspoň pre dvoch jedincov. Základné typy sociálnych hier psov sú hravé hryzenie, hravé zápasy, hravé naháňačky a sexuálne hry.

Hravé hryzenie – vzbudzuje dojem boja. Záhryz do iného psa je pri hravom hryzení vedený na krk, hrdlo, chrbát či lopatku.

Hravé zápasy- je bojová hra, ktorá spočíva v snahe zraziť iného psa na zem. Psy využívajú pri svojom zápase tzv. T – pozíciu. Je to najúspešnejšia taktika, kde zviera, ktoré útočí zboku na kohútik partnera, je v stabilnejšej pozícii ako zviera, ktoré tvorí vrch písmena T. Preto sa takto napadnutý pes zvalí na chrbát – čo je gesto podriadenosti.

Hravé naháňačky – začínajú vybehnutím jedného psa a ostatné ho naháňajú. Utekajúci pes sa zastaví a dochádza k hravému hryzeniu a zápaseniu. Potom sa zviera zas naháňa a tak to ide dookola. Za hravú naháňačku sa považuje aj nosenie hodenej lopty alebo iného predmetu.

Sexuálne hry – sú to zvláštne hry, ktoré môžeme pozorovať pri šteňatách obidvoch pohlaví asi do veku dva mesiace. Zvieratá na seba skáču a predvádzajú páriace pohyby.

Ku hre sa psy navzájom vyzývajú. Tak isto vo vzťahu ku svojmu pánovi sú výzvy ku hre bežným prejavom dobrého vzťahu zvieraťa k človeku.

Základné výzvy ku hre sú:

Sklonenie prednej časti tela

Ak sa chce pes hrať, často sa nakloní dopredu a skrčí. Predné nohy a hrudník prikrčí k zemi a zdvihne zadok. Trochu šteká alebo vrčí. Niekedy zdvihne jednu nohu a nakloní sa na jednu stranu s hlavou skoro na zemi. Môže skákať dopredu a dozadu.

Hravé priblíženie

Pes sa k partnerovi približuje úskokmi a často hlava a celá predná časť tela sa pohybuje zo strany na stranu.

Priblíženie

Vyzývajúci pes sa priblíži k partnerovi a potom sa náhle stiahne.

Celkové pohyby

Patria sem pohyby prednej časti tela, kývanie hlavou, pohyby očí, priblíženie či ústup.

Zdvihnutie labky

Táto aktivita v sebe zahŕňa najvýznamnejšie gesto dvíhania jednej z predných labiek k tvári druhého zvieraťa alebo človeka.

Kedy začína pes s hrou?

Šteňa začína s hrou už v ranom veku, keď sa mu otvoria oči a jeho pohybové schopnosti mu umožnia hravú aktivitu. Prvá forma hravého chovania je ohryzovanie predmetov.

Prvé sociálne hry sa objavujú asi od 30. Dňa života šteňaťa. Po 30. Dni veku sa začínajú objavovať prvé výzvy ku hre – prenasledovanie a kývavé pohyby hlavou. K prvým hrám šteňaťa sa radí hryzenie a zápasy.  

Najintenzívnejšia životná etapa hier začína od 6. – 8. Týždňa po narodení a trvá až do dospelosti.

Hrou sa zviera zoznamuje s novými javmi a zdokonaľuje si svoje schopnosti. Zvedavé pátranie po okolitých predmetoch či nové objavovanie sa prejavujú pri všetkých mláďatách šeliem, teda aj pri šteňatách.

Vzťah človeka so svojím psom môže byť najkrajším a najzaujímavejším dobrodružstvom. Iba rozvíjanie vzťahu človeka so zvieraťom, vzájomné spoznávanie a pochopenie vedie k lepšiemu a plnohodnotnejšiemu životu psa i jeho majiteľa.

Psy majú rady spoločnosť, akúsi svorku, ktorú predstavujú majiteľ a členovia rodiny. Nesmierne sa teší, keď sa sním človek zaoberá či už v byte, v záhrade alebo vo voľnej prírode. Zmysel má len to, čo baví oboch – človeka aj psa.

 

 

 

 

Zdroj: časopis Magazín chovateľa, Upravil: Daniela Podolcová, Foto: pixabay.com/sk

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.