Sumce loviace vtáky na súši

Tím francúzskych vedcov zistil, že sumce veľké (Silurus glanis) žijúce v rieke Tarn sa naučili loviť vtáky na súši. Používajú pri tom podobnú techniku ako kosatky dravé (Orcinus orca) pri love uškatcov, keď sú viac než polovicou tela mimo vody.

Sumce veľké boli do rieky Tarn na juhozápade Francúzska introdukované začiatkom 80. rokov minulého storočia a podľa odborníkov je toto správanie jedným z prejavov ich adaptability na nové prostredie.

Vedci sumce pozorovali z jedného z mostov, odkiaľ videli, ako lovia v plytkej vode pri brehu, kam chodia vtáky, predovšetkým holuby, piť. Celkovo zaznamenali a nafilmovali 45 prípadov, keď sumce počas lovu čiastočne alebo úplne vyliezli z vody, pričom v 28 percentách prípadov sa im korisť podarilo uloviť. Napádali pritom iba pohybujúce sa vtáky, zatiaľ čo nehybne stojace jedince si nevšímali, a to ani v prípade, že k nim boli veľmi blízko. Podobné správanie u tohto druhu zatiaľ nikde inde nezaznamenali.

 

 

 

 

 

Zdroj: Internet, Upravil: Daniela Podolcová, Foto: internet

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.