Majitelia papagájov, často ani netušia, že majú povinnosť pravidelne namočiť svojim opereným zverencom pierka. Hlavne počas leta.
Voda, je v živote papagája veľmi dôležitá. Ich pierka potrebujú miernu vlhkosť, aby sa vedeli správne vyvíjať. Papagájovi pierka neustále rastú. Pri tomto raste sa uvoľňuje mnoho prachu, ktorý sa najlepšie eliminuje práve vodou.
Za všetkým je prach
Prach je pre papagája nepríjemný. Často je pri nedostatočnej hygiene a nemožnosti okúpať sa, nervózny a agresívny. Niektoré papagáje majú dokonca záchvaty kriku. Najhoršie je to v prípade, že je papagáj vystavený priamemu slnku, ktoré ho dráždi. Musíme si uvedomiť, že papagáj vo väčšine prípadov pochádza z prostredia, kde je vzdušná vlhkosť na vysokej úrovni. Rovnaké podmienky vyžaduje aj v zajatí. Za zmienku stojí aj fakt, že prach z papagája je alergén. Ak zabezpečíme papagájovi pravidelné ovlaženie, tak bude v prostredí tohto alergénu určite menej.
Čo druh, to iné nároky
Každý druh papagája má svoje nároky na vlhkosť. Niektoré druhy ako napríklad agapornis alebo papagájec (andulka) sa bez problémov okúpu aj sami. Postačí ak im dáte do klietky kúpeľničku, alebo inú misku s vodou. Naproti tomu väčšie druhy ako žako, amazoňan alebo ara už potrebujú vašu asistenciu.
Ostrekovač alebo vaňa?
Chovatelia často ovlažujú papagájov pomocou ostrekovača na kvetiny, ktorým sa snažia vytvoriť imitáciu dažďa. Nie je to však šťastný nápad. Papagáj pred týmto postrekom uteká a často sa snaží schovať. Pri tomto úteku sa môže ľahko zraniť. Ak teda vidíte, že papagáj tento spôsob nemá rád, tak ho určite nesprchujte nasilu. V tomto prípade ho môžeme položiť do vane a skúsiť osprchovať klasickou sprchou. Je to ako pri deťoch a ani obľúbená hračka by vo vani nemala chýbať. Ak sa papagáj vo vani bojí, tak mu ponúknite menšiu vaničku s nižšou hladinou vody. Jeho vrodený inštinkt mu už napovie čo má robiť.
Dôležitá je teplota vody
Určite nesprchujeme horúcou ani studenou vodou. To spôsobuje papagájovi šok. Postačí vlažná voda nastavená na približne 20 až 25 stupňov Celzia. Ani prúd vody by nemal byť silný, aby sa krehké telo papagája neporanilo.
Zlaté pravidlá pri kúpaní papagája
Nikdy nepoužívajte rovnaký ostrekovač na kvety aj na papagája. Kvety sa zvyknú hnojiť a zostatky hnojiva sú pre papagája jed. Nepoužívajte šampóny určené pre ľudí, ani pre psov. Ak chcete použiť šampón, tak použite ten určený pre vtáky. Nikdy nesprchujte papagájovi hlavu. Voda sa mu nesmie dostať do nosných dierok, pretože by sa mohol zadusiť.
Viac informácií ako sa dôkladne postarať o vášho operenca vám vie dať aj veterinár, alebo odborná literatúra o papagájoch.
Zdroj: internet, Upravil: Daniela Podolcová, Foto: pixabay.com
Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.