Čo robiť, keď vám ušiel pes?

Je to pocit, ktorý znepokojí každého majiteľa. Voláte meno svojho psíka a on neprichádza. Musíte čeliť prázdnemu dvoru, pohodenému vodítku, či prázdnej miske na vodu. Váš pes môže byť kdekoľvek, ale jediné čo viete určite, že nie je tam, kde má byť - s vami doma. Stále keď vidím na internete fotografiu zvieratka s úpenlivou prosbou o pomoc pri hľadaní je mi ľúto. Predstava, že by sa to mohlo stať mne je mojím hnacím motorom vpred, aby som pomohla.

Veľmi dôležité je nepanikáriť. Zhlboka sa nadýchnite a postupujte podľa rád nižšie.

Prvá fáza:

Každý fanúšik kriminálnych seriálov vie, že najkritickejší čas v prípade nezvestných osôb je prvých 24 hodín. To isté platí aj u psov. Ak sa váš pes rozhodol vybrať na dobrodružstvo mimo vodítka, čím skôr začnete hľadať, tým skôr ho nájdete. Takže, ak zistíte, že je váš pes skutočne preč, je čas, aby ste sa vybrali hľadať.

Ak ste náhodou pripevnili na obojok psa svoje telefónne číslo, možno vám niekto zavolá. Ak ste dali na obojok aj adresu, uistite sa, že je niekto doma v prípade, že vám ho niekto privedie alebo sa vráti sám. Osoba , ktorá čaká doma, môže využiť príležitosť zavolať miestnym útulkom, veterinárom a policajnému oddeleniu.

Zoberte si so sebou fotografiu vášho psíka. Môžete ju ukázať okoloidúcim a opýtať sa, či ho náhodou nevideli. Ak nemáte obrázok vášho psa, skúste vytlačiť fotku plemena, ktoré je mu najviac podobné.

Zoberte si návnadu. Existuje zvuk, ktorý láka vášho psíka? Pískacia hračka alebo vrecúško s pamlskami? Ak áno, zoberte si túto vec so sebou. To spolu s tónom vášho hlasu dá psíkovi vedieť, že sa nemusí skrývať.

Zhromaždite viacero ľudí. Prineste si vizitky, alebo na kúskoch papiera napísané vaše telefónne číslo. Dajte ich svojim susedom alebo komukoľvek, na koho narazíte a požiadajte ich, aby vám zavolali, keď uvidia vášho strateného kamaráta.

Druhá fáza : Následujúci deň

Hľadali ste už úplne všade? Nádej však nie je stratená. Psy majú vynikajúce inštinkty a vedia sa vrátiť späť do vašej oblasti. Ak bol náhodou ukradnutý, je stále pravdepodobné, že bol niekto svedkom niečoho, čo by vám mohlo pomôcť nájsť vášho psa. A čo robiť medzitým?

Vytvorte plagát, na ktorom bude najnovší obrázok vášho psa (farebný, ak je to možné), telefónne číslo a krátky popis miesta, kde bol naposledy videný. Uveďte naň meno psa a ponúknite odmenu, ale neuvádzajte čiastku. Ak je odmena príliš nízka, ľudia sa nemusia obťažovať, a ak je príliš vysoká, môžu si myslieť, že je pes cenný a snažiť sa ho predať. Tiež môžete publikovať tento plagát aj v novinách.

Kam plagát umiestniť?

Pokúste sa ho nalepiť na verejné tabule, psie parky, obchody s potravinami atď.

Skontrolujte online stránky a miestne noviny, aby ste zistili, či vám ho niekto nenašiel.Dnes má internet svoju moc a práve vďaka nemu sa podarilo ľuďom nájsť nejedného strateného chlpáča.

Tretia fáza: Nevzdávajte sa.

Žiadne správy môžu byť dobré správy, takže stále môžete predpokladať, že je niekde vonku. Začnite kontaktovať útulky a policajné stanice mimo vašej oblasti.

Nestrácajte nádej a dúfajte, že sa váš priateľ vráti domov skôr či neskôr. Často počúvame inšpiratívne príbehy o psoch a majiteľoch, ktorí sa znova stretli po dlhých obdobiach. Môžete byť jedným z tých príbehov. Stačí byť trpezlivý a dôkladný.

Ak sa tento článok dostal aj k nechovateľom ,chcem ich touto cestou vyzvať a poprosiť. Ak uvidíte niekde na internete prosbu o pomoc pri hľadaní strateného zvieratka, nevadí že bývate hoci aj 100 kilometrov od miesta straty. Pomôžte aspoň zazdieľaním. Veď na fb je také množstvo ľudí, že čím daľej sa to dostane, tým rýchlejšie môže byť zvieratko nájdené. Ďakujem

 

 

Zdroj: internet, Upravil: Daniela Podolcová, Foto: pixabay.com

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.