Agama bradatá je jedným z jašterov, ktoré domáci chovatelia ešte len začínajú obdivovať. Napriek tomu, že na našom území nemá dlhú chovateľskú tradíciu, agamu si môžete kúpiť v každom väčšom chovprodukte.
Agama bradatá Pogona Vitticeps, často nazývaná aj fúzatá, je agama milujúca teplé, slnečné a suché počasie, ktorej biotopom sú austrálske savany. Stala sa obľúbeným a čoraz častejšie chovaným terárijným zvieraťom. Svojim denným spôsobom života, vzhľadom a mierumilovnou povahou je veľmi atraktívnym jašterom a vďaka svojej nenáročnosti na chov i odchov je vhodná aj pre začínajúcich chovateľov. V dospelosti dosahuje veľkosť 40 až 50 centimetrov a dožíva sa v priemere 10 rokov.
Terárium
Vzhľadom k svojej veľkosti vyžaduje väčšie terárium. Pre jednu agamu postačí aj menšie terárium o veľkosti 85x50x55 cm, pre pár však musíme zabezpečiť terárium minimálnych rozmerov 120x55x60 cm. Terárium vybavíme suchým jemným piesčitým substrátom vo vrstve asi 4-10 cm. Piesok by sme mali vždy vopred prepláchnuť, aby sa zbavil nečistôt a prachu. V teráriu je vhodné vytvoriť rôzne stupňovité prekážky napríklad prostredníctvom hrubých konárov stromov, na ktorých sa budú agamy rady vyhrievať a preliezať cez ne. Nesmú chýbať miska na potravu a nízka miska na vodu. Osvetlenie terária zaistíme žiarivkovou trubicou s podielom UV žiarenia, ktorá je veľmi dôležitá pre chov týchto jašterov. Optimálna teplota v teráriu je okolo 30-35 °C s nočným poklesom na 20-22 °C, pričom mláďatám nočnú teplotu neznižujeme tak výrazne. Vlhkosť vzduchu by sa mala pohybovať medzi 50-70%. Terárium denne rosíme.
Potrava
Agama bradatá je všežravec. Živočíšnu zložku potravy tvoria v zajatí predovšetkým cvrčky, sarančatá, šváby či iné druhy hmyzu, zophobasy a múčne červy (raz za 14 dní), dospelé jedince prijímajú aj myšie holíčatá. V zimnom období je možné hmyz nakupovať aj v obchodoch s chovateľskými potrebami. Avšak v tomto prípade treba rátať s tým, že hmyz bol rozmnožovaný v umelých podmienkach a nikdy nežil vo voľnej prírode. Neobsahuje teda ani potrebné množstvo vitamínov a prvkov potrebných pre zdravý vývoj agamy. Z rastlinnej zložky je to ovocie ( vhodné jablká, broskyne, vodný melón), zelenina ( vhodná uhorka, čínska kapusta) a iné zelené kŕmenie ako napr. púpavové listy i kvety podbeľu, lucerna. Rastlinnú potravu však často začína prijímať až s pribúdajúcim vekom. Základom kŕmenia je dbanie o vyváženosť a pestrosť stravy. Vhodné je aj pravidelné podávanie už hotových minerálno – vitamínových prípravkov.
Rozmnožovanie
Pohlavnej dospelosti dosahuje vo veku 1-2 rokov. K úspešnému odchovu je potrebné obdobie kľudu v trvaní 4-8 týždňov a po uplynutí tohto obdobia sa agamy pária. Samica kladie 15-25 vajec a počas obdobia rozmnožovania môže naklásť znášok i viac. Vajcia inkubujeme pri teplote 25- 30 °C. Pri tejto teplote sa mláďatá liahnu za 70-100 dní vo veľkosti 7-8 cm.
Čo sa týka povahy agám, veľmi ľahko sa dajú skrotiť. Treba ich často vyberať z terária a hrať sa s nimi, neskôr vám budú poslušne odpočívať na ramene, čo sa pre nich stane veľmi obľúbenou činnosťou. Do veku 6 mesiacov je potrebné narábať s mláďatami veľmi opatrne, ich telo je veľmi krehké. Do dvoch mesiacov sa neodporúča s nimi manipulovať vôbec. Ak chcete Agamy páriť, minimálne 2 mesiace by ste ich mali nechať odpočívať, pre úspešné párenie je to totiž nevyhnutné. Toľko na tému chov Agamy fúzatej. Ide naozaj o nenáročného tvora, jeho chovu sa netreba vôbec báť.
Zdroj: internet, Upravil: Daniela Podolcová, Foto: chovateľ Lukáš Depta
Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.