Podávanie liekov psom a iným zvieratám II.

Lieky možno podávať v rôznych liekových formách, od tabliet cez kvapky až po injekčnú aplikáciu liečiva.

Podávanie tabliet, kvapiek a roztokov sme si predstavili v predošlom článku.  Ako podávať masti, injekcie či rektálne a inhalačné liečivá si povieme v druhom pokračovaní článku Podávanie liekov psom a iným zvieratám.

Masti

Masti zväčša aplikujeme na kožu alebo do očí rovnako ako u ľudí. Zásadou by malo byť, že sa nikdy nedotýkame priamo tubou kožných lézií, aby sme neznehodnotili celý jej obsah. Vytlačíme si potrebné množstvo na gázičku či ústnu lopatku, ktorou ju môžeme priamo aj nanášať na potrebné miesto. Držme sa pokynov veterinára a zvlášť pri mastiach s kortikoidmi ich aplikujme len na postihnuté miesta. Pri aplikácii očných mastí dávame pozor, aby sme aplikátorom nepoškodili oko, snažíme sa nedotýkať očnej gule. Oko pár sekúnd pridržíme zavreté, aby sa masť rozprestrela po celej ploche. Mačky tieto procedúry znášajú horšie, preto je dobré mať pomocníka, ktorý vám ju pridrží. Fixácia zvieratka je dôležitá pre úspešnosť podania lieku. Zvlášť pri podávaní liekov do papuľky fixujeme zviera pridržaním za kožnú riasu na krku. Ak to nepostačuje, je možné ho zabaliť do pevného uteráka. Dbajte na to, aby boli zabalené aj labky. Zabránite tým poškriabaniu pazúrikmi. Podávanie lieku a fixáciu zvieratka sa snažte skrátiť len na nevyhnutnú dobu, lebo je pre ne stresujúca. Ideálne je, keď zvieratko zvykáme na podávanie liekov od mala, vtedy ho berú ako bežnú procedúru a nebránia sa jej.

Injekcie

Zväčša ich aplikuje veterinár, ale môže sa stať, že bude potrebné, aby ste doma sami pichli napríklad antibiotiká. Nehovoriac o štvornohých diabetikoch, ktorý sú odkázaní na svojich pánov s každodennou aplikáciou inzulínu a to minimálne 1 – 2 krát denne. V tomto prípade je priam potrebné, aby sa majiteľ chorého zvieratka naučil správne aplikovať inzulín.  Lekár vám pravdepodobne nadávkuje liečivo priamo do striekačky, avšak v prípade inzulínu si celý manažment starostlivosti o choré zvieratko riadia majitelia sami. Samozrejme adekvátne zaučení veterinárom rovnako ako u ľudí. Injekcie sú najúčinnejší spôsob podávania liekov. Podkožne sa liečivo aplikuje do kožnej riasy, ktorú si vytvoríme na chrbte zvieraťa. Aplikácia liečiva do svalu či žily by mala patriť výhradne do rúk veterinára.

Rektálne liečivá

Tieto liečivá sa podávajú do konečníka a u zvierat sa s ním stretávame menej často. Sliznica konečníka však vstrebáva liečivo pomerne rýchlo a je možné využiť tento spôsob aplikácie, keď nie je možné využiť iný. Môžete sa s touto formou podávania stretnúť pri epileptických záchvatoch. Pri takomto záchvate sa do konečníka pomocou aplikátora podá potrebná dávka Diazepamu, ktorý je v tekutej forme. Aplikátor sa lepšie zavádza keď ho namastíme alebo potrieme olejom. Aplikátor chvíľu pridržíme v konečníku, aby nedošlo k vytečeniu obsahu. Do konečníka sa môže aplikovať aj klyzma pri zápche u zvieratka, ktorú však vykonáva veterinár po zvážení možných rizík a príčin zápchy. U psov je často príčinou skrmovanie väčšieho objemu kostí.

Inhalačné liečivá

Často sa využívajú v humánnej medicíne a ich výhodou je, že liečivo putuje priamo na miesto potrebného účinku, čiže do dýchacích ciest, kde okamžite účinkuje. Osobne som sa stretla u zvierat len s inhalačnou anestézou, čiže uspaním zvieratka pred operáciou pomocou plynov, ale aj u zvierat sa dá táto forma podávania liečiva veľmi dobre využiť. Využíva sa pri ochoreniach dýchacích ciest, či už akútnych ako laryngitída alebo chronických. Jednou z najčastejších sú bronchiálna astma, kde je zvieratko odkázané na pravidelnú aplikáciu liečiv pomocou inhalátora. Je to rovnaký inhalátor s komôrkou ako u ľudí (chamber), cez ktorú sa pomocou masky priloženej na tvár zvieraťa z opačného konca aplikuje liečivo. Dôležité je podržať masku pár minút na tvári, aby si zviera liečivo vydýchalo.

Liečba svetlom (FOTOTERAPIA)

Funguje rovnako dobre aj u zvierat a dá sa využiť hlavne pri kožných problémoch, otvorených ranách na podporu hojenia či zmiernenie bolesti. Využíva sa hlavne biele svetlo tzv. Bioptron. Existuje aj červené teplé svetlo Solux, kde si však jeho využitie neviem veľmi dobre predstaviť, pretože zviera vám nepovie, že ho páli a mohli by ste mu spôsobiť popáleniny. Svetlo aplikujeme podľa návodu výrobcu lampy, kde je presne určené, ako dlho a často sa má svetlo aplikovať na konkrétny problém.

V liečení zvierat v podstate môžeme využiť takmer všetky formy podávania liečiv, len je potrebné ich prispôsobiť potrebám zvieratiek. Veľmi dôležité, čo by som chcela vyzdvihnúť je, aby sa majitelia zvierat vyhli podávaniu humánnych liekov svojim miláčikom, pretože mu môžu spôsobiť vážne ťažkosti až smrť. Humánne lieky sa využívajú aj vo veterinárnej medicíne, ale nie všetky a len veterinár vám môže odporučiť liek a jeho presnú dávku. Preto buďme zodpovední ku svojim miláčikom a pýtajme sa odborníka. Pretože len správne vybraný a podaný liek mu môže pomôcť.

 

 

 

 

Zdroj: Daniela Podolcová foto: gtrk-saratov.ru

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.