Americký teddy - morča

Morča, populárne vďaka nenáročnému chovu.

Americký teddy patrí medzi krátkosrsté plemená morčiat so zvláštnou štruktúrou srsti. Bol vyšľachtený v Kanade v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Do chovu by sa mali zaraďovať samičky s hmotnosťou 500 g a samček s hmotnosťou 550g.

V svojej podstate pripomína malého medvedíka a jeho typ srsti nevyžaduje zvláštny spôsob úpravy, akurát pravidelné česanie, slúžiace na odstránenie voľných a vypadnutých chlpov.

Srsť amerických teddy pôsobí na dotyk mäkko a príjemne, každý chlp je vztýčený samostatne a natočeny, akoby bol upravovaný natáčkami. Srsť nemá pôsobiť uľahnutým dojmom na žiadnej časti tela. Zľahnutosť sa posudzuje ako hrubá chyba.

Zviera nemá mať žiadne „pony“ ofinu ani rozetu. Bežná teplota pre chov morčiat 18 – 20 °C, relatívna vlhkosť 75%.

Požiadavky na výživu – dostatok rastlinnej potravy s obsahom vitamínu C. Na ustajňovacie priestory je toto plemeno morčiat tiež nenáročné. Podstielku vyberáme podľa toho, či morča chováme v byte, alebo ho ustajňujeme vonku ( v byte hobliny bez prachových častíc pilín, vonku seno alebo slama).

Typom srsti je podobný rexom, ale geneticky sú rozdielne. Pri chove a rozmnožovaní je potrebné spomenúť, že najvhodnejší je chov a pripúšťanie v rámci plemena čistokrvnou plemenitbou, prípadne pripustenie hladkosrstým morčaťom, najnevhodnejšie je dlhosrsté, prípadne rozetové morča.

 

 

 

Zdroj: časopis Magazín chovateľa, Upravil: Daniela Podolcová, Foto: morske-prasiatka.wbs.cz

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.