Podávanie liekov psom a iným zvieratám I.

Rovnako ako ľudia, aj zvieratká sú občas  odkázané na pomoc liekov a každý majiteľ je nútený si nájsť svoj najvhodnejší spôsob, ako to urobiť.

Existujú všeobecné pravidlá podávania liekov, ale každé zvieratko je iné a treba mu nájsť spôsob, ktorý mu vyhovuje najviac. Jednoduché podanie tablety na odčervenie a zvlášť u mačky, je umenie. Mačka je skutočne veľmi nevďačné zviera na aplikáciu akýchkoľvek liekov. Preto je veľmi dôležité učiť ju na ich podávanie od malička.

Lieky možno podávať v rôznych liekových formách, od tabliet cez kvapky až po injekčnú aplikáciu liečiva. Povieme si o bežných i menej bežných spôsoboch podávania liečiva, s ktorými sa u zvierat stretávame.

Tablety

Sú snáď najčastejšou formou podávania liečiva, s ktorou sa my majitelia stretávame. Či už sú to spomínané odčervovacie tablety, ktoré treba podávať raz za tri mesiace alebo pri ochorení zvieratka, ak je potrebné podávať antibiotiká. Jednou z možností je podať tabletu pomocou pinzety hlboko do krku, pričom zvieratko držíme za kožu na zátylku, čím ho znehybníme. Na tento úkon však potrebujete trochu cviku a najmä pre mačky je nepríjemný. Robia to takto aj veterinári. Ja som po mnohých skúsenostiach objavila príjemnejší spôsob pre kocúra i seba. Tabletu rozdelím na niekoľko menších kúskov, ktoré zabalím do surového kuracieho mäsa. Mäso mačka zožerie aj s tabletou ani nebude vedieť ako. Mäsový kúsok voľte taký, aby nebol príliš veľký, ale tabletu musíte do neho schovať. Moja fenka maltezáka toleruje podanie tablety prstami do kútika papuľky. Je zvyknutá od šteňaťa, keď musela dlhodobo užívať lieky pre zdravotné problémy. Papuľku jej len prichytím, tabletu zasuniem hlbšie do kútika papuľky a ona si ju pekne prehltne. Vždy ju pochválim. Ak sa vám nepodarí tablety podať v mäse, vyskúšajte konzervu či syrokrém. Prosto zvoľte to, čo má váš miláčik najradšej. Na podávanie tabliet existujú aj špeciálne aplikátory, ktoré ju pevne držia a pri zasunutí do papule vystrelia tabletu do krku. Je s ním lepšia manipulácia ako s pinzetou.

Pasty

Pasty sa jednoducho vytlačia do papule v presnej dávke podľa stupnice na aplikátore a zviera ju už musí zlízať. V tejto podobe sa stretávame s pastami na odčervenie, probiotickými či vitamínovými pastami. Tie však aj lepšie chutia, rovnako ako pasty proti chlpovým bezoárom u mačiek, ktoré necháme mačkám jednoducho zlízať. Ja som sa stretla pri probiotickej paste s výborným aplikátorom, ktorý vám nedovolí podať o jednu dávku viac liečiva ako je potrebné.

Kvapky a Roztoky

Kvapky a roztoky zväčša nebývajú problémom pri aplikácii, sú pre zvieratá prijateľnejšie. Potrebné množstvo kvapiek na vnútorné použitie podávame buď striekačkou alebo originálnym aplikátorom, ktorý je súčasťou lieku. Kvapky však môžeme aplikovať aj do očí či uší. Hlavne u očných kvapiek dávame pozor na  expiráciu lieku a dodržujeme dávkovanie podľa veterinára, aby nedošlo k poškodeniu zraku. Pred aplikáciou kvapiek do očí odstránime zaschnuté sekréty vlhkým tampónikom. Jednou rukou si pridržíme hlavu zvieratka a jemne povytiahneme viečko, aby sa kvapky dostali na potrebné miesto. Chvíľu podržíme očko zavreté, aby sa v kvapkách vykúpalo. Ušné kvapky aplikujeme až po vyčistení vnútornej časti uška. Nikdy nezachádzame príliš hlboko, aby sme zvieratku neublížili. Prehneme ušnicu dozadu a aplikujeme potrebné množstvo kvapiek. Nasleduje jemné premasírovanie ucha, aby sa liečivo dostalo čo najhlbšie a zabránime tým aj vytraseniu kvapiek z uší. Roztoky sa aplikujú aj na kožu, hlavne pri prostriedkoch proti parazitom. Či už vo forme spreja, ktorý sa jednoducho nastrieka na kožu alebo kvapky (spot – on), ktorá sa aplikuje na kožu na zátylku, kde si ho zviera nemôže zlízať. Tieto roztoky slúžia na ochranu našich miláčikov proti vonkajším i vnútorným parazitom a vstrebávajú sa postupne cez kožu do krvi zvieraťa, ich účinnosť je zhruba 1 mesiac. Pri tejto forme spomeniem aj liečivé šampóny, ktoré môžu byť antiparazitárne  alebo určené na konkrétny kožný problém.

Zaujala Vás táto téma? Ako podať vášmu zvieratku masti, injekcie, rektálne či inhalačné liečivá sa dočítate v druhom pokračovaní článku Podávanie liekov psom a iným zvieratám II.

 

 

 

Zdroj: Daniela Podolcová, foto: psickar.sk

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.