Z kožucha do trička

Úprava srsti je stále viacmenej sezónnou – letnou záležitosťou. Nie je to však správne.

Ak sa už rozhodneme, že sa staneme majiteľom parádneho huňáča bobtaila, alebo maltezáka s ušľachtilou jemnou srsťou so sklonom k zachlpeniu a plsteniu, musíme si uvedomiť, že sa ich kožúšky bez našej starostlivosti nezaobídu. Ak sa im nevenujeme a nečešeme ich aspoň každý druhý deň a do psieho salóna zájdeme, len keď je fakt zle, nemôžeme sa čudovať, že naši miláčikovia pôjdu z kožucha rovno do ružového trička.

Prečo v lete

Ísť „na ružovo“ – teda až na kožu je výsledok zanedbanej starostlivosti o psiu srsť.  Jej úplne zanedbanie vedie len k tomu, že havko strávi v salóne priveľa času a nás to stojí oveľa viac peňazí. Pridlhá návšteva môže byť pre psa stresujúca, úprava zanedbanej srsti bolestivá. Stálych zákazníkov v salóne je oveľa menej ako tých sezónnych. Len čo sa oteplí, je roboty v salónoch viac, hoci psov by sme v podstate strihať nemuseli vôbec. Príroda to zariadila tak, že ak je psovi teplo, začne pĺznuť.  Je pravda, že ak skrátime svojmu hafanovi srsť , bude sa menej prehrievať jeho organizmus. Ak Vám v lete skočí do jazera, nezaparí sa mu koža a navyše na ostrihanom psom tele lepšie vidno kliešte a štípance, ktoré treba ošetriť.

Strihať alebo nestrihať v lete?

Letné strihanie psov je stále spornou otázkou. Veterinári aj chovatelia sa v podstate rozdelili do dvoch táborov. Prví vravia, že srsť psíka pred úpalom chráni a izoluje, a že psy majú potné žľazy aj tak len na labkách a prebytočného tepla sa zbavujú jazykom. Takže ak im srsť ostriháme, nijako im to nepomôžeme. Ba navyše, ak kožu na slnko úplne neprivyknutú vystavíme slnečným lúčom, psa si sami „upálime“. Druhá skupina si naopak myslí, že priama cesta k úpalu je nechať psa v lete v zimnom kožuchu.  Vyzerá to teda tak, že riešenie je úplne individuálne a skôr ide o odľahčený pocit majiteľa, ktorý krátky strih vyvoláva, ako o naozaj účinný chladiaci prostriedok.

Koho strihať?

Ak sa rozhodneme, že nášho psa na leto ostriháme, určite nič nepokazíme. Nesmieme však v žiadnom prípade ísť „na ružovo“ – maximálny možný zostrih by mal byť asi jeden a pol až dva centimetre. Táto vrstva srsti účinne chráni psiu kožu pred priamym slnkom. Ak psa nechceme ostrihať, češeme a vyčesávame ho oveľa častejšie ako v zime. Srsť starostlivo zbavujeme odumretej podsady a prevzdušňujeme ju. Psy, ktoré majú na koži veľa záhybov, môžeme v horúčavách poutierať navlhčenou vreckovkou a potom sa usilovať udržať záhyby v suchu. Zabránime takto prípadným plesniam po letnej kúpačke či „potničkám“. Trímovaných psov trímujeme ďalej a psov – naháčov krémujeme krémom na opaľovanie, ich koža je na priame slnko veľmi citlivá. Na škodu nie je ani oblečenie z chladivej látky.

Odborná starostlivosť

Rozhodnutie padlo a psík ide na letný strih. Nestrihajme ho však doma tupými nožnicami a „ľudským holiacim strojčekom. Podľa vlastnej skúsenosti viem, že psíkovi môžete nechtiac ublížiť, prípadne zaniesť nejakú infekciu. Strihanie psov v salóne odbornými rukami je oveľa lepšie a hlavne účinnejšie. V salóne nášmu psovi ostrihajú nechty, vykúpu ho, upravia srsť, vyčistia oči, uši aj análne žliazky. Nebojte sa ak vám povedia, aby ste psíka nechali osamote. Lepšie sa v salóne pracuje v neprítomnosti majiteľa, psík sa skôr upokojí, a má pred kaderníkom prirodzený rešpekt a neusiluje sa dostať pod ochranné krídla majiteľa.

Pravidelnosť je dôležitá

Ak starostlivosť o srsť zanedbáme , hrozí, že úprava bude bolestivá – pod chuchvalcami splstenej srsti nevidno kožu a môže dôjsť k poraneniu psíka. Neupravená srsť je navyše ložiskom rôznych infekcií, svrabu, plesní, bĺch a kliešťov.

Povinná výbava

Ideálne by bolo, keby mal každý majiteľ doma aspoň základné nástroje na úpravu srsti svojho psa. Pre krátkosrstých je skvelý vynález furminátor. Prerezávací hrebeň, ktorým sa veľmi ľahko dajú rozčesať hrče chlpov, je nenahraditeľný pomocník. Majitelia majú pocit, že psíka treba ostrihať a pritom ho stačí len pravidelne poriadne vyčesať a vykefovať. Neodporúča sa ani domáce holenie psíkov „ľudskými“ holiacimi strojčekmi, ktoré nie sú uspôsobené na psiu srsť. Zasekávajú sa a narobia na srsti viac škody ako úžitku.

 

 

 

zdroj: časopis Pes plus, upravil: Daniela Podolcová foto: internet www.keytty.sk

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.