Afgánsky chrt

Štandard FCI: 228

Afgánsky chrt - Afghan Hound

Krajina pôvodu
Afganistan

Patronát
Veľká Británia

Klasifikácia F.C.I.
Skupina 10 - chrty
sekcia 1 - dlhosrsté chrty a chrty s práporcami
bez skúšky z výkonu

Celkový vzhľad
Celkový habitus psa pôsobí dojmom sily a dôstojnosti, kombinovanej s rýchlosťou a silou. Hlava je nesená hrdo. Pre toto plemeno je typický východný, respektívne orientálny výraz.

Veľkosť, proporcie, substancie
Ideálna výška pre psy : 68 až 74 cm
pre feny : 63 až 69 cm

Hlava a lebka
Dlhá lebka, nie však príliš úzka, so zreteľne vystupujúcim tylovým hrbolcom. Dlhá papuľa s čeľusťami, ktoré preukazujú schopnosť chmatnúť, nepatrný stop. Mozgovňa dobre vyvážená a pokrytá šticou dlhých chlpov.

Oči
Prednosť sa dáva tmavým očiam, zlatý odtieň sa však nevylučuje. Sú takmer trojuholníkové, uložené mierne šikmo smerom dohora od vnútorných kútikov ku vonkajším.

Uši
asadené nízko a dosť vzadu na hlave, tesne priliehajúce ku hlave. Kryté dlhou hodvábnou srsťou.

Papuľa
Silné čeľuste s dokonalým a úplným nožnicovým skusom, to znamená, že horný rad rezákov presahuje tesne cez spodný a zuby sú v čeľusti uložené kolmo.

Nos
Prednosť ma čierny nos, u svetlo sfarbených psov sa pripúšťa pečeňový.

Zuby
Kliešťový skus je prípustný.

Krk
Dlhý, silný, hrdé držanie hlavy.

Telo
Chrbát je rovný, primerane dlhý, s dobrým osvalením, mierne klesá smerom ku nasadeniu chvosta. Bedrá rovné a pomerne krátke. Panvové kosti pomerne zreteľne vystupujú a sú od seba ďaleko vzdialené.

Hrudník
Primerané klenutie rebier a dobrá hĺbka hrudníka.

Chvost
Nie príliš krátky. Nízko nasadený, na konci raz zatočený. V pohybe nesený vyššie. Riedko osrstený.

Hrudné končatiny
Lopatky dlhé, šikmé a dobre uložené vzadu, dobre osvalené a silné, nesmú však pôsobiť príliš ťažko. Predlaktie rovné so silnými kosťami, pri pohľade spredu sa nachádza v jednej línii s plecami, lakte priliehajú tesne ku hrudníku a nevytáčajú sa ani dnu ani von. Predné labky sú silné a veľké, široké aj dlhé, dobre pokryté dlhou, hustou srsťou, prsty klenuté. Záprstie dlhé a pružné, vankúšiky pevne stoja na zemi.

Panvové končatiny
silné, medzi stehnom a holeňou je dobrý uhol a sú dobre formované. Veľká vzdialenosť medzi panvou a pätovými kĺbami a porovnateľne malý odstup medzi pätovými kĺbami a labkami. Vlčie pazúry sa môžu odstraňovať.
Zadné labky sú dlhé, ale nie celkom tak široké ako predné: kryté dlhou, hustou srsťou.

Osrstenie
na rebrách, na hrudných aj panvových končatinách a na slabinách dlhá a veľmi jemná srsť. U dospelých psov od pliec smerom dozadu a pozdĺž chrbta krátka a hustá. Od líc dozadu dlhá srsť, so zreteľnou hodvábnou šticou ("top-knot"). Na lícach je srsť krátka. Uši a behy sú dobre osrstené. Záprstia môžu byť holé. Srsť sa musí prirodzene vyvíjať

Farba srsti
všetky farby sú prípustné.

Spôsob chôdze
plynulý a pružný v prvotriednom štýle.

Vady
každá odchýlka od vyššie uvedených bodov musí byť posudzovaná ako vada a jej hodnotenie má byť v presnom pomere so stupňom odchýlky.

Poznámka
psy musia mať dva normálne vyvinuté semenníky zostúpené v miešku.

 

 

Zdroj: FCI štandardy Foto:internet

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.