Keď je mačka sama doma

Mačka nie je taká spoločenská ako pes, nepotrebuje prechádzky na vyprázdnenie, nezavýja od nudy a nechce byť stále s nami, kam sa pohneme. Ale samota nie je pre ňu to pravé mačacie.

Odborníci z istého škótskeho veterinárneho ústavu robili výskum na tému mačka a samota. Vybrali 50 mačiek, ktorým na hlavu pripevnili miniatúrnu kameru. Tá niekoľko dní snímala, na čo hľadia mačky, a zo záberov sa tiež dalo zistiť, čo robia. Ak nespali alebo nejedli, len 5 % z nich sa hralo s pripravenými hračkami. Väčšina z nich trávila čas pozorovaním diania za oknom, sledovaním vtáčikov, ale aj zapnutej televízie či počítača. Podľa odborníkov túžili po niečom, čo sa hýbe – teda po spoločnosti. Ako im zmierniť následky samoty, ak práve nie sme doma?

Hračky

Mačka je dravec, loví v noci a väčšinu dňa v našej neprítomnosti prespí. Aj bytová mačka, ktorá nechodí von a neloví, v istých bodoch dodržiava svoj prírodný režim, ale keďže neloví, musíme jej pre chvíle samoty vymyslieť nejakú zábavku, pri ktorej by si cibrila zmysly. Nenáročné hračky sa dajú vyrobiť aj doma. Napríklad tunel z papiera, pevné lano, zavesené na strope, lepenková škatuľa s niekoľkými otvormi presne na veľkosť labky, do ktorej vložíme loptičku, plyšovú myš či kinetickú hračku. Uvidíme, či sa jej podarí dostať hračku von. Mačka vyhľadáva rozličné skrýše a brlôžky, takže sa poteší chodbičke zo skrúteného koberca, závesnému textilnému puzdru na hračky s otvormi či hojdačke.

Hygiena

Mačací zmysel pre čistotu je príslovečný. Ak má plné wc, vyšpiní sa vedľa. Ideálne je preto, ak jej kúpime aspoň dva záchodíky, aby ju v čase našej neprítomnosti nepokúšalo holdovať prílišnej hygienickosti, na ktorú v konečnom dôsledku doplatí náš koberec alebo nová plávajúca podlaha. Určite jej zabezpečme možnosť brúsiť si pazúriky, lebo si túto možnosť zabezpečí sama, na nábytku či záclonách. Kvalitné škrabadlá dostaneme v každom špecializovanom pet – obchode a určite aj v hypermarkete. Treba ich však raz za čas vyčistiť.

Spoločnosť

Chystáme  sa na dlhšiu služobnú cestu? Zvážme, či mica vydrží dva tri dni sama, len so susedkou, ktorá jej príde vymeniť vodu a nakŕmiť ju. Ak nebudeme mať na mačku viac času ani v budúcnosti, je rozumnejšie zadovážiť si dve mačky, aby si robili spoločnosť.

Mačky sú samé doma v podstate rady. Vylihujú si, kde chcú, ponaháňajú si umelú myšku, chlipnú vodičky, zjedia granulu. Sú pokojné, lebo majú istotu, že sa ich majiteľ skôr či neskôr vráti. A keby mu to trvalo aj týždeň, tak hlavne, že majú strechu nad hlavou a plné brucho.

 

 

 

Zdroj: internet Upravil: Daniela Podolcová, Foto: pixabay.com/sk

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.