Test na výber šteniatka?

Správne šteňa? Ako si správne vybrať? Výber šteniatka je zodpovedný krok, minimálne na viac ako 10 rokov. Je overený spôsob ako na to? V tomto článku sa pokúsim odpovedať na túto otázku.

Pojem správne šteňa neexistuje. Tak ako každý človek je iný a má určitý povahový profil, podobne je tomu i v ríši zvierat. Pamätajme, že každý tvor je jedinečný a dostal do vienka istú genetickú výbavu, ktorú môžeme správnym výcvikom ovplyvniť, ale nie zmeniť. Ak je štena odmalička plaché a submisívne, nikdy sa z neho nemôže stať silný Alfa samec. Ak je napríklad vrodenou vlastnosťou šteniatka dominancia, nový majiteľ môže súhlasiť a správnym výcvikom šteňa usmerňovať, ale naopak môže hľadať nedominantného psa a šteňa mu nemusí vyhovovať.

Ak už presne vieme, aké plemeno by sme si chceli zaobstarať, môžeme sa pustiť do výberu šteniatka. S výberom nám môže pomôcť tzv. Campbellov test - test osobnostnej charakteristiky šteniat. Každé šťeňa sa chová podľa určitého povahového vzorca. Týmto testom si môžeme čiastočne vytvoriť obraz o osobnosti šteniatka.

Cambellov test by nám mal pomôcť pri výbere šteniatka presne  pre nás. Povahu šteňaťa si vyberáme podľa toho, čo chceme v budúcnosti so šteniatkom robiť: poľovníctvo, agility, športová kynológia, cannisterapia, cannicross... Napríklad: Poľovne upotrebiteľné zviera si vyberáme šteniatko zdravo sebavedomé, nebojí sa kontaktu s cudzím človekom, naopak skúma nové veci, chvostík nosí zdvihnutý hore.

Campbellov test môžete uskutočniť so šteňatom vo veku od 7 týždňov.

Campbellov test

Test príťažlivosti

Opatrne položíte šteniatko na dlážku, ustúpte dozadu niekoľko metrov. Tlieskajte jemne rukami a pozorujte chovanie zvieraťa:

A.  Ihneď pribieha k vám s vysoko zdvihnutým chvostom, vyskakuje na vás a oblizuje vám ruky.

B.  Ihneď pribieha k vám s vysoko zdvihnutým chvostom a škrabe vám do rúk labkou.

C.  Ihneď pribieha k vám s krútiacim chvostom a pozoruje ruky.

D.  Prichádza váhavo s chvostom zveseným nadol.

E.  Neprichádza vôbec.

Test ako šteňa akceptuje dominantné chovanie

Tento test by mala prevádzať osoba, ktorá je pre šteňa cudzia. Položte šteňa do polohy, kedy leží na brušku a nohy má položené rovnomerne pod sebou (tzv. poloha sfingy). Tlakom zozadu na jeho hlavu sa mu ju snažte položiť na zem:

A. Zápasí a škriabe vás aby ste ho pustili, popri tom aj vrčí a hryzie. 

B. Zápasí a škriabe vás aby ste ho pustili.

C. Spočiatku zápasí, potom sa upokojí a oblizuje vaše ruky.

D. Otočí sa na chrbát a začne vám lízať ruky.

E. Prestane sa hýbať.

Test schopnosť šteňaťa nasledovať vás

Tento test robte vždy iba s jedným zo šteniat v tichosti bez použitia hlasu. Položte psa na zem, postavte sa a pomaly odchádzajte preč, zdržte sa toho, aby ste sa na šteňa pozreli:

A.  Ihneď vás nasleduje s vysoko zdvihnutým chvostom a hryzie vám ponožky. 

B.  Ihneď vás nasleduje s vysoko zdvihnutým chvostom bez toho, aby vás hrýzlo.

C.  Ihneď vás nasleduje s chvostom nadol.

D.  Váhavo vás nasleduje s chvostom nadol.

E.  Vôbec vás nenasleduje a ide si svojou cestou.

Test v stojacej pozícii

Tento test prevádza zo šteňaťom osoba, ktorá je preňho neznáma. Dajte ruky pod hrudník šteňaťa a držte ho tak, aby sa o dlážku opieralo len zadnými labkami, predné budú vo vzduchu. Držte ho v tejto pozícii 30 sekúnd:

A.  Mocne bojuje, pričom vrčí a hryzie. 

B.  Mocne bojuje.

C.  Spočiatku bojuje, ale potom sa upokojí a začne vám lízať ruky. 

D.  Vôbec nebojuje, len oblizuje ruky.

E.  Nehýbe sa, len vyplašene leží.

Test na zistenie, ako šteňa akceptuje nátlak

Tento test prevádza osoba pre šteňa neznáma. Položte šteňa chrbát a držte ho v tejto pozícii tridsať sekúnd s rukou na jeho hrudi.

A.  Mocne bojuje a hryzie

B.  Bojuje až pokiaľ nie je voľné.

C.  Spočiatku bojuje, ale potom sa upokojí.

D.  Nebojuje, len oblizuje vašu ruku.

E.  Nehýbe sa, nevzdoruje a môže sa pomočiť.

Vyhodnotenie

3 a viac odpovedí písmeno

A: Dominantné – agresívne

Šteňa je dominantné a má sklony k agresivite. Je hryzavé. Nie je vhodné ako prvý pes do rodiny, kde ešte psa nemali a ani do rodiny s deťmi. Je taktiež nevhodné pre ľudí pokojných, s povoľnou povahou, ani ako domáci maznáčik. Vlastník by mal byť dospelý, špecialista na výchovu. Prístup si vyžaduje pevný, ale nie nervózny.  Pri správnom výcviku môže byť dobrým pracovným alebo strážnym psom, avšak, vždy pod dôslednou kontrolou.

B: alebo kombinácia “A” a “B” - tvrdohlavé

 Dominantné šteňa, ktoré bude pod dohľadom dobrého psovoda vynikajúcim pracovným psom. Je to pes, ktorý potrebuje tréning a pevnú ruku. Tak, ako v prvom prípade, šteňa nie je vhodné do rodiny s deťmi ani pre ľudí pokojných, hoci by niekto mohol namietať, že majú už deti staršie. Šteňa potrebuje dohľad dospelej osoby.

C: Rozhodné šteňa a prispôsobivé 

 Toto šteňa je vhodné temer pre každého. Pre rodiny s deťmi, pre starších ľudí. Ľahko sa prispôsobí a môže ho mať aj majiteľ, ktorý doteraz psa ešte nevlastnil. Šteňa je vhodné na prácu, ale môže zostať aj domácim maznáčikom.

D: Submisívne – podriadené 

 Šteňa so submisívnou povahou je vhodné pre starších ľudí a do kľudných rodín, taktiež pre psíčkarov nováčikov. Prístup vyžaduje mierny, nenásilný,  ľahko sa cvičí aj socializuje. Zviera nie je príliš použiteľné na prácu, ale je výborné na domáce maznanie.

E:  Nenadané - ťažko predvídateľné 

Obťažne socializovateľné zviera s nepredvídateľným chovaním. Je to zviera nevhodné k deťom a nemala by ho vlastniť ani dospelá osoba bez dostatku skúseností. Zviera môže zo strachu hrýzť, alebo sa priveľmi báť v bežných situáciách. 

Niekedy si výsledky tohto testu nemusia byť jednoznačné a to z nasledovných dôvodov:  test mohol mohol prevedený v nesprávnom čase, šteňa bolo unavené, vystresované alebo najedené. Test je možné opakovať a tým odstrániť možné  nejasnosti.

 

Zdroj: internet, Upravil: Daniela Podolcová, Foto: pixabay.com

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.