Kanárik

Najkrajší vtáčik speváčik chovaný v zajatí je trilkujúci kanárik. Nežné vtáča svojim spevom hladí srdce a dušu, ale aj statočne zachraňuje ľudské životy obetovaním toho svojho.

Je možné, že tento krehký vtáčí druh zachránil stovky ľudí? Je. Nielen možné, ale aj reálne. V minulosti sa tieto drobné vtáčatá používali ako indikátory kontaminácie ovzdušia jedovatými plynmi. Ich malé telíčko a dýchacie ústrojenstvo je oveľa citlivejšie na toxíny v ovzduší a tak ich kedysi zopár desiatok zahynulo v uhoľných baniach na otravu plynom. Položili síce svoje vtáčie životy, ale vďaka tomu zachránili veľké množstvo ľudských. A tak si títo vtáčí hrdinovia zaslúžia našu pozornosť a ochranu.

Kanárik divý (Serinus canaria), ktorého v 16. Storočí priviezli Španieli do Európy, je kmeňovou formou všetkých plemien kanárikov, ktoré sa dnes chovajú.

Chovné línie:

  • Spevavé kanáriky- Harzský kanárik, španielsky kanárik Timbrados, belgický kanárik, vodoklokotavý a ďaľšie.
  • Farebné kanáriky- Farebné mutácie v žltej, bielej, červenej, čiernej, strakaté a iné.
  • Postavové a exteriérové kanáriky- Farebný chocholatý kanárik, gloster (hladkohlavý aj chochlatý), border fancy, yorkshirský kanárik, norwichský kanárik, lizard (zlatý, strieborný a farebný), francúzsky (parížsky) trubač, japonský hrbáč a i.
  • Skrížené kanáriky- Kanáriky sa dajú skrížiť s inými pinkovitými vtákmi (napr. stehlíkom pestrým, kanárikom poľným, stehlíkom zeleným, stehlíkom čížavým, stehlíkom ohnivým). Kríženci sú väčšinou robustnejší a žijú dlhšie ako prešľachtené plemená kanárikov. Ich spev je príjemný.

Chovné zariadenia

Jeden vták potrebuje klietku dlhú minimálne 60 cm, navyše každodennú možnosť voľného lietania, inak ľahko stučnie. V každej klietke by mali mať kanáriky bazénik na kúpanie. Kanáriky sú odolné voči zime a preto ich možno chovať vo vonkajších voliérach.

Výživa

  • Zmes zrnín: Skladá sa z lesknice, nigeru, kardi, pšenice, nelúpaného  ovsa, šalátových semienok, senegalského prosa, ľanových semienok, maku a trochu konope. Niger a konope treba obéznym vtákom odobrať, pretože majú vysoký obsah tukov.
  • Zelené krmivo: Kanáriky rady žerú hviezdicu prostrednú, púpavu, insekticídmi nepostrekovaný šalát, voľne rastúce rastliny a naklíčené semená. Dobrými dodatočnými pochúťkami je postrúhaná mrkva s trochou váječného biskvitu, prípadne vajíčko a kúsky jablka.

Určenie pohlavia

Určenie pohlavia je u mladých kanárikov náročné. Presnejšie sa to podarí vo veku 6-8 mesiacov, keď si mladé samčeky prvý raz začnú skúšať spev. Kloakálny otvor u samcov sa zátkovito odkláňa od brušnej steny kraniálnym smerom, u samíc je toto ohnutie slabšie. U samíc pripravených na znášku je kloakálny otvor na rovnakej úrovni ako brušná stena.

Vek

Kanáriky sa dožívajú 10-12 rokov.

Ochorenia

Kanáriky sú náchylné na chronické zápaly žalúdka a čriev, syndróm chradnutia, bronchitídy, syringitídu so stratou hlasu, kiahne, roztoče vzdušných vakov, chlamidiózu, chodidlové vredy, artritídu, venostázu a hyperkeratózu na behákoch, nadmerný rast pazúrov, perové cisty a obezitu. U starých kanárikov sa vyskytuje „sivý zákal“, poruchy pŕchnutia a holohlavosť v dôsledku hormonálnej dysbalancie.

Infarktové stavy

Budovanie dôvery kanárika k nám je veľmi náročné, dlhodobé a krehké. Ak sa chceme kamarátiť, NIKDY ho nasilu nechytajme do rúk, nerobme prudké pohyby a nijako ho nestresujme. Trpezlivosť ruže prináša, ale krehké priateľstvo sa stratí pri každej chybičke. A nielen to, kanárik môže uhynúť v dôsledku stresu na infarkt.

 

 

 

Zdroj:Angelika Wedel- Okrasné vtáky, časopis Pesplus Upravil: Daniela Podolcová, Foto: chovatelia.sk

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.