Neexistuje v podstate nič, z čoho by psi nemohli mať strach. Obávajú sa ľudí, ostatných psov, predmetov, zvukov a mnoho ďalších vecí. Na ne potom reagujú najrozmanitejšími spôsobmi: od (zdravej) opatrnosti až po paniku. Aby ste tieto prejavy strachu dokázali správne vyhodnotiť a spracovať, musíte ich vedieť správne priradiť.
Zdravá opatrnosť
Potrebuje ju každý živočích, pretože mu zaisťuje prežitie. My si však príznaky opatrnosti často nevšimneme – keď sebavedomý pes stretne iného psa, nepozdraví ho priamo z očí do očí, ale pristúpi k nemu malým oblúkom a vyvaruje sa pritom priamemu očnému kontaktu. Šteňa alebo mladý pes sa tejto obozretnosti učí vďaka jednotlivým skúsenostiam. Pribehne prudko k dospelému psovi a narazí na značne odstrašujúci výraz, ktorý má mladého útočníka naučiť riadnemu správaniu.
Reakcia úteku
Poznáme to všetci. Niekde buchnú dvere a my sebou trhneme. Táto nebadaná reakcia posilňuje našu schopnosť vnímať nebezpečenstvo. Psi sa však ľakajú aj pri nečakaných situáciách – napr. keď kúsok od nich spadne metla, zarachotí motorka alebo zahrmí. Pokiaľ pôvod zvuku klasifikuje ako neškodný, je celá záležitosť vybavená iba „trhnutím“, po ktorom sa pes opäť uvoľní. Pokiaľ sa však cíti byť ohrozený – napr. preto, že si danú situáciu nedokáže k ničomu priradiť – môže za určitých okolností vzniknúť strach. Za bojazlivého môžeme označiť psa, u ktorého sa podobný reflex spúšťa veľmi často.
Úzkosť, prípadne strach
Úzkosťou označujeme skôr pocit ohrozenia, aký vnímame napríklad uprostred temnej noci. Napriek tomu, veda ako strach označuje úzkostné jednanie v konkrétnej situácii, keď sa bojíme určitého človeka, predmetu alebo zvuku. Vtedy sa jedná o prejav strachu, ktorý sme u nášho psa schopní sledovať. Výhodou tejto situácie je to, že hneď ako rozpoznáme „spúšťač strachu“ , môžeme nášmu chlpatému priateľovi pomôcť cielenou stratégiou.
Panika
Situácia, ktorej sa majitelia psov obávajú najviac. Zviera sa naľaká tak veľmi, že sa dá v panike na útek. Žiadne naše volanie nepomáha, pretože uteká bez toho, aby vnímalo svoje okolie. Čo je dôležité? Nadviazanie kontaktu je v tejto situácii nemožné. Nesnažte sa preto svojho psa prenasledovať a hlasno ho privolávať. Radšej sa ho pokúste nenápadne obehnúť a pristúpiť k nemu spredu. A v žiadnom prípade za útek v panike psa netrestajte!
Stres
Všetky spomenuté reakcie u psa znamenajú stres. Ako silno ich váš miláčik bude pociťovať , záleží na jeho individuálne nacvičených stratégiách zvládania stresu. Ak úzkostlivý pes prežije príliš málo fáz uvoľnenia, povedie to k trvalému stresu, ktorý môže mať za následok vážne ochorenia. Je dôležité nebrať strach psa na ľahkú váhu a správne interpretovať signály stresu.
Zdroj: Anna Mack, Kirsten Wolf- Môj pes má strach, Upravil: Daniela Podolcová Foto: www.pixabay.com/sk
Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.