Anténovec farebný

Anténovec farebný je veľmi atraktívny druh, ktorý je extrémne obľúbený v akváriovom priemysle. Odborný názov pre tento druh je Pimelodus pictus. Je to ideálny druh sumčeka pre akvaristov, ktorí chcú vlastniť a starať sa o sumčekov, ale nemajú priestor pre väčšie variácie. Narozdiel od ostatných sumčekov, anténovec farebný zostáva dosť malý. V akvaristických obchodoch sa dajú kúpiť len za 6.00 eur, ale môžu stáť aj o čosi viac.

Pôvod

Anténovec farebný pochádza z krajín Južnej Ameriky ako Venezuela, Peru, Brazília a Kolumbia. Nájdeme ich v Amazonskej aj Orinockej panve.

Dĺžka života

Anténovec farebný sa dožíva aj 8 rokov, v prípade, že je oňho dobre postarané.

Podmienky vody

Anténovec farebný uprednostňuje teplejšie vody medzi 22°C a 26°C. Potrebné je trochu kyslé až neutrálne pH medzi 5.8 a 7.2, s tvrdosťou vody niekde medzi 4 a 8 dGH. Anténovec farebný býva značne citlivý na chemikálie a liečivá, preto ich použite len keď sú ozaj potrebné a len v polovičnej dávke.

Informácie o prostredí

Anténovec farebný je veľmi činorodý, a tak potrebuje mnoho plávacieho priestoru. Akvárium by malo obsahovať veľa jaskýň zo skál a kusy dreva. Použite zopár listových rastlín, umelých či živých, na vytvorenie dodatočného krytia. Anténovce sa tak budú cítiť pohodlnejšie a budú menej hanblivé. Pretože si anténovce potravu hľadajú na dne, mal by mať hladký, jemný štrkový alebo pieskový substrát, ktorý by nezranil ich ústa počas jej zháňania.

Vzhľad

Anténovec farebný má strieborné, perleťové telo s čiernymi fľakmi pozdĺž chrbta a po stranách. Má bielostrieborný spodok tela, ktorý je plochý a výborný pre hľadanie potravy na dne. Anténovec má sadu veľmi dlhých fúzov, ktoré vyrastajú z úst a majú dĺžku skoro ako samotné telo. V dospelosti, býva anténovec farebný dlhý približne 13 cm, čo vám umožňuje predstavu o ozajstnej veľkosti jeho fúzov. Využívajú tieto "senzory" na orientáciu po substrátoch v tmavých alebo kalných vodách. Anténovec farebný je tiež vybavený veľmi ostrými, zúbkovitými pektorálnymi a dorsálnymi plutvami. Tieto plutvy obsahujú jed, ktorý bodnutým spôsobuje silnú bolesť. Tento obranný mechanizmus anténovce nepoužívajú agresívne, ale len keď je na ne zaútočené. Tieto plutvy sa zvyknú zasekávať do sietí, čo môže spôsobiť napätie alebo zranenie, preto na ich chytenie radšej použite plastový kontajner.

Správanie

Anténovec farebný je druh odlišný od svojich príbuzných tým, že nie je samotársky typ. Tieto aktívne krásky sú najšťastnejšie vo väčších skupinách. Sú považované za neagresívny druh rýb, ktorý dobre vychádza s ostatnými rybami, ale nedá sa im veriť v prítomnosti menšich rýb, ktoré by sa im zmestili do úst. Anténovec farebný je dosť agresívny na to, aby si pochutnal na menších rybách. Hoci sú anténovce považované za ryby aktívne najmä v noci, môžu byť činné aj počas dňa. Najlepší spôsob pozorovania je použiť nočné lampy, ktoré simulujú mesačný svit v akváriu, a sledovať ich v noci. Je to ozaj hravý druh, ktorý si užíva pohyb akoby tancujúc v skupine.

Životospráva

Anténovec farebný je považovaný za mäsožravú rybu napriek tomu, že zjedia všetko, čo im dáte. Nevychutnajú si len červy, hmyz či mrazené hovädzie srdcia, ale aj plátky rias a vločky obsahujúce zeleninu. Anténovec farebný potrebuje byť dobre kŕmený, tak sa uistite, že má na dne vždy dostatok potravy. Dajú sa kúpiť potápajúce sa plátky, ak máte pocit, že nežerú dostatočne.

Pohlavia

Existuje málo informácií, ktoré hovoria o tom, ako rozoznať samca anténovca farebného od samičky. Dospelá samička sa javí guľatejšia, keď nosí vajíčka, inak sa pohlavia podľa vzhľadu nedajú rozlíšiť.

Rozmnožovanie

Existuje málo informácií o rozmnožovaní tohoto druhu. Špekuluje sa, že tieto ryby kladú vajíčka. Rozmnožovanie v zajatí sa zatiaľ nepodarilo.

Znášanlivosť

Anténovec farebný je druh žijúci vo veľkých komunitách. Mali by byť držané v skupinách okolo 3 až 5 jedincov. Môžu byť chované aj s inými mierne agresívnymi rybami, prinajmenšom rovnakej alebo väčšej veľkosti. Menšie ryby ako neonky by mohli byť pre anténovce potravou.

 

Zdroj: sk.aqua-fish.net, Upravil: Daniela Podolcová, Foto: rybicky.net

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.