Bachové kvapky a zvieratá

Bachové kvety nesú meno svojho objaviteľa, anglického lekára – Dr. Edwarda Bacha (1880 – 1936). Dr. Bach bol úspešný praktický lekár a uznávaný odborník Kráľovskej londýnskej homeopatickej nemocnice, keď sa vo svojich 43 rokoch vzdal lukratívnej praxe aj postavenia a presťahoval sa na vidiek. Dôvodom bola jeho túžba nájsť jednoduchú, prírodnú liečebnú metódu, ktorá by nezaťažovala organizmus a predsa by bola účinná.

Dr. Bach chápal priebeh ochorenia ako následok duševnej nerovnováhy  a chcel nájsť jednoduchú, každému prístupnú liečbu. Intenzívne sa venoval účinkom rastlín a vyvinul osobitnú liečebnú metódu začiatkom 30 – tych rokov 20. Storočia, ktorá bola po ňom pomenovaná.

Dr. Bach vychádzal z poznania, že fyzické zdravotné ťažkosti sú výsledkom duševnej nerovnováhy a preto je nadmieru dôležité liečiť ducha,  aby sa uzdravilo choré telo. Napätie, úzkosť, obavy a podobne sú potenciálnou príčinou rozličných fyzických problémov prejavujúcich sa rôznym spôsobom.

Čo je Bachová kvetová terapia?

Prirodzená, jednoduchá, každému prístupná a bezpečná liečebná metóda, ktorej základom je užívanie niektorej z 38 kvetových esencií – výťažkov z kvetov konzervovaných alkoholom. Sú pripravované z divorastúcich, planých, nejedovatých a netoxických rastlín a stromov. Základným princípom ich prípravy je využitie liečivej sily a istého vyžarovania „aury“ každej rastliny. Systém 38 kvetov zahŕňa podľa výpovede Dr. Bacha všetky základné negatívne duševné stavy ľudského charakteru a predstavuje v sebe uzatvorený systém, ktorý počas 50 rokov sledovania preukázal svoj účinok.

Výroba kvetových esencií

Kvetové extrakty sa pripravujú dvoma spôsobmi: slnečnou a varnou metódou pri súčasnom využití všetkých štyroch základných živlov ( zeme, ktorú zastupujú samotné kvety, vzduchu, vody a ohňa ). Podstatou sú presne a starostlivo čerstvo natrhané kvety, čistá pramenitá voda a slnečná energia. Zásobný roztok uchovávaný na chladnom a tmavom mieste vydrží ľubovoľne dlho, riedený má obmedzenú trvanlivosť.

Terapia pre všetkých

Pre koho je kvetová terapia určená? Pre všetkých. Od bábätiek až po starších ľudí, osoby oboch pohlaví ale aj štvornohých domácich miláčikov. Koncentráty Bachových kvetov môžu teda slúžiť aj ako prevencia proti telesný chorobám a tiež ako podpora pri odbornom ošetrovaní, ale nemôžu ho nahradiť.

Na základe pokusov na sebe a dobrovoľníkoch zistil, že určité divorastúce kvety a stromy (presnejšie ich výťažky) majú schopnosť pozitívne pôsobiť na psychiku ľudí, ale aj zvierat, a „naštartovať“ ich samoliečiace schopnosti. Nedostatky dokážu „prepísať“ pozitívnymi vlastnosťami, ktoré vedú k harmonizácii psychiky, a tým k odstráneniu vonkajších prejavov nerovnováhy organizmu, ako sú napr. poruchy správania, agresivita, nepokoj, strach, smútok, únava a iné.

Vedľajšie účinky

Pri užívaní kvetových esencií neboli za celé desaťročia ich úspešnej aplikácie dokázané žiadne vedľajšie účinky, dokonca ani v kombinácii s inými alternatívnymi či klasickými spôsobmi liečby. Možno ich používať v spojení s homeopatikami, ale aj s antibiotikami, s reflexnou terapiou i klasickou fyzioterapiou, pri holotropnom dýchaní či psychoanalýze..

Žiaden z kvetov používaných na výrobu esencií nie je jedovatý, preto nehrozí predávkovanie. Ich používanie nevyvoláva závislosť.

Kvetové esencie ako placebo?

Niektorí odporcovia alternatívnych spôsobov a neinvazívnych prístupov k nastoleniu fyzickej i psychickej rovnováhy človeka – a tým jeho vyliečenia – často argumentujú nedostatkom chemických stôp po kvetoch v esenciách a obviňujú kvetovú terapiu z tzv. efektu placeba (keď sa klient či pacient vylieči sám len preto, že je jednoducho presvedčený o efektívnosti tej či onej liečby, bez ohľadu na neúčinnosť podávaných liečivých prostriedkov). Proti tejto téze však presvedčivo hovoria tisícky vyliečených batoliat a domácich zvierat, na ktoré esencie pôsobia veľmi rýchlo a u ktorých o podobnom „presvedčení“ nemôže byť ani reči..

Použitie Bachových kvetov pre zvieratá

Bachova terapia sa osvedčila pre kone, psov a mačky najmä pri poruchách správania, pri nadmernej úzkosti, strachu, nepokoji v stresových situáciách, vyplývajúcich z vonkajšieho prostredia ako ohňostroj, streľba, cesta autom, veterinárne ošetrenie, ťažký pôrod, výstavy, strihanie, strach pred pretekmi pri koňoch, pri preprave. Tiež je vhodné použitie ako súčasť klasickej liečby, pretože Bachove kvety nemajú vplyv na účinnosť ostatných liekov, ani sa ich účinnosť pôsobením iných liekov neznižuje.

Bachove kvety sa podávajú orálne vo forme kvapiek alebo z nich pripravených iných liekových foriem, najčastejšie tabliet. Môžu sa však podávať aj vtieraním kvapiek na postihnuté miesta alebo aj v kúpeli.

Bach okrem vypracovania charakteristiky jednozložkových kvetových esencií rozložil esencie do viaczložkových komplexov, pri ktorých podľa ich kľúčového nasmerovania definoval ich terapeutické indikácie. Kombináciou Bachových kvetov, ktoré majú rozličné indikácie, sa dopĺňa alebo zosilňuje účinok prípravku. Pri zvieratách sa najčastejšie používajú komplexy Bachových kvetov na prekonanie stavu krízovej situácie a pocitov strachu v takomto zložení:

Bledavka okolíkatá (Star of Betlehem): traumatické stavy, psychický a následky rôznych druhov šoku či posttraumatických stavov.

Devätorník peniažtekový ( Rock rose): panický strach, strach z ľudí, zvierat, miestností, cestovania

Netýkavka žliazkatá (Impatiens):  nedočkavosť, podráždenosť, nepokoj.

Plamienok plotný (Clematis): apatia, nesústredenosť, osamelosť

Slivka čerešňoplodá (Cheerry Plum): sebaubližovanie, strach, dlhotrvajúca úzkosť.

Na „BACHOVE  KVETY“ sa treba pozerať ako na ďalšiu z alternatívnych liečebných metód. Je založená na prírodnej báze. Nedokáže zázraky – tak ako to nedokážu ani synteticky vyrobené lieky, ak sa správne nepoužijú. Má však oproti nim jednu nespornú výhodu: žiadne nežiadúce účinky. Zvieratá na ňu reagujú veľmi pozitívne a dajú sa ňou odstrániť problémy, ktoré v mnohých prípadoch nevieme vyriešiť klasickou alopatickou medicínou.

 

Zdroj: Internet, Upravil: Daniela Podolcová Foto: internet

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.