Karas obyčajný

Karas obyčajný (Carassius carassius)

Je rozšírený v Európe a západnej Ázii. Dorastá do dĺžky asi 450 mm. Podľa prostredia, v ktorom žije, vytvára celý rad odchýlok vo veľkosti a tvare. Karas vyznačujúci sa nízkym telom a pomalým rastom sa vyskytuje v menších jazierkach a označujeme ho ako C. c. morpha humilis. C. c. morpha vovki je forma s vysokým telom nachádzajúca sa vo väčších stojatých vodách, v jazerách a rybníkoch. Zakrpatené formy z jazierok a mŕtvych ramien riek sa s obľubou chovajú v studenovodnom akváriu. C. c. morpha humilis je veľmi odolný na nedostatok kyslíka a dorastá len do dĺžky 100 – 150 mm.

Mladé jedince majú na báze chvostovej plutvy tmavú škvrnu, ktorá sa pri starnutí postupne stráca. Chrbtová a chvostová plutva je pri dospelých jedincoch žltočervená, pri mláďatách červenkastá. Samica je v období neresu statnejšia než samec. Postavenie úst je koncové (terminálne) a ústa sú bez fúzikov. Karas obyčajný sa živý prevažne planktónom, ktorý filtruje z vody pomocou žiabrových paličiek. Neresí sa na vodných rastlinkách. Plodnosť je obrovská, až 300 000 ikier.

 

 

 

Zdroj: Stanislav Frank – Akváriové ryby, Upravil: Daniela Podolcová, Foto: enviro-edu.sk

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.