10 zaujímavostí o psoch, ktoré vás prekvapia

Určite toho o psoch viete veľa. My však pre vás máme 10 veselých i kurióznych faktov o našich "chlpáčoch", ktoré ste možno netušili.

Kto má doma radosť v podobe najvernejšieho domáceho miláčika, vie si vážiť jeho radosť, pozitívnu energiu, ktorú na človeka prenáša a jeho verný pohľad. Aby boli naši maznáci u nás šťastní, mali by sme ich poznať čo najlepšie. ja osobne mám doma dvoch psíkov, vlastne psie slečny a niekedy sa nestačím čudovať, aké kúsky vedia navyvádzať.

1. Aj psi sa potia

Potné žľazy psi nemajú na koži, ale nachádzajú sa na labkách medzi vankúšikmi. Ochladzujú sa prostredníctvom jazyka, z ktorého sa odparuje voda a cez jeho povrch nasávajú vzduch.

2. Sú to masky!

Psi majú dvakrát toľko svalov, ktoré im slúžia na pohyb uší než ľudia. Vďaka nim na nás dokážu vyčariť až 100 rôznych výrazov tváre. Niekedy sa aj zasmejete..Sluch im pomáha zachytiť zvuky v štvornásobne väčšej vzdialenosti ako počujeme my.

3. Dokonalejší čuch než chuť

Psi majú 220 miliónov čuchových buniek. Ich čuchové centrum je až 100-tisíckrát citlivejšie. Človek ich má iba 5 miliónov, no šesťkrát viac chuťových buniek.

4. Psie sny

Aj psom sa sníva. Vedci tvrdia, že v ich spánku sa odrážajú všetky udalosti, ktoré počas dňa zažili.

5. Potrebuje vlastnú "posteľ"

Viete prečo sa pes otočí na mieste, kým si ľahne? Ide o inštinktívny pohyb. Vo voľnej prírode si tak pripraví vysokú trávu na miesto odpočinku. Psi majú radi svoje osobité miesto na spanie, ktoré sa nemení a je iba jeho. To mu navodzuje pocit bezpečia.

6. Zuby

Dospelý pes má 42 zubov a vyžadujú osobitú starostlivosť. Čistite ich špeciálnymi prípravkami a nezabúdajte ani na kontroly u veterinára!

7. Bezbranné šteniatka

Narodené šteniatka sú hluché a slepé. Oči začínajú otvárať okolo desiateho dňa života a celkom vidia a počujú až v treťom týždni. Aby malý psík vyrástol a premenil sa na silného a zdravého psa, dbajte na vhodnú výživu, ktorá podporí jeho vývoj.

8. Najpútavejšie plemeno

Ak ste single, najvhodnejší pes na prilákanie životného partnera je údajne zlatý retríver a najhorším pit bull. Opäť ide len o výskumy múdrych štatistov, no každopádne, pred kúpou psa si zistite všetko o danom plemene. Jeho povaha by mala byť zlúčiteľná so štýlom vášho života. Tak budete spokojní aj vy aj váš miláčik.

9. Najrýchlejší bežec

Najrýchlejším psom na svete je anglický chrt. Dokáže bežať rýchlosťou až 72 kilometrov za hodinu.

10. Najúčinnejší výcvik

Psi sa oveľa jednoduchšie naučia slovné povely spojené s gestikuláciou. Musia byť vyslovené vždy zrozumiteľne a s dôrazom. Formou hry sa môžu cvičiť už od troch mesiacov, no ich pozornosť bude ešet nízka. Ideálny čas je približne od pol roka. So základnými povelmi však začínajte skôr a nezabúdajte na odmenu!

 

Hovorí sa, že my psíčkari a chovatelia, máme omnoho veselší život ako ľudia bez domáceho zvieratka. Veď každý deň je s nimi iný a plný zážitkov. 

 

 

 

Zdroj: info.sk, Upravil: Daniela Podolcová, Foto: pixabay.com

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.

  • 2246
  • 18.10.2017
  • Pes