Neboj sa! to je len búrka

Keby sa psí strach z búrky dal odstrániť takýmto jednoduchým ubezpečením, bolo by nám aj psíkom sveta žiť. Problém je však trošku zložitejší, jeho riešenie zahŕňa prevenciu, poznanie a odstránenie príčiny, desenzibilizáciu a nezriedka aj Bachovu kvetinovú terapiu.

Ako pri všetkom, čo chceme psíka naučiť, alebo naopak odnaučiť, je najúčinnejšie začať od šteniatka. Ba dokonca ešte skôr. Aby sme sa dostali ku psíkovi čo najsebavedomejšiemu a najvyrovnanejšiemu, musíme si ešte pred jeho kúpou uvedomiť, že vyrovnané šteňa rozhodne nezískame kúpou od množiteľa, ale len a jedine od seriózneho chovateľa. Keď už máme šteniatko doma, musíme sa postarať o jeho dobrú socializáciu, správnu výchovu a výcvik, neizolovať ho od ľudí, iných psov, vnemov a zážitkov. Dodať musíme, samozrejme, aj lásku a pozornosť a náš čas. Ak toto všetko zvládneme, nezamedzíme síce vzniku strachu z búrky, ale rozhodne ho dokážeme oveľa ľahšie zmierniť a potlačiť.

Bezpečný úkryt

Najprirodzenejšou psou reakciou na búrku je útek do úkrytu. Všímajme si kam sa havko usiluje zaliezť a schovať  a toto miesto mu sprístupnime. Je jedno či chce ísť pod posteľ, do vane alebo za skriňu. Miesto musí byť bezpečné z pohľadu psíka, nie z nášho pohľadu. Keď už je jasné, ktoré miesto si vystrašený havko vybral za svoje útočisko, kde sa mu strach zvláda relatívne najľahšie, dáme mu tam pelech, pitie, ňamky a obľúbené hračky. Na zmiernenie búrkových desivých zvukov mu môžeme dať do úkrytu aj rádio a lampu. Vytvoríme psíkovi zvukovú aj svetelnú clonu. Niektoré psy sa cítia bezpečne napríklad v cestovnom boxe, zakrytom dekou. Nemali by sme však psa do prepravky zatvoriť, aby si pri náhlom záchvate paniky neublížil.

Tvárme sa, že nič

Veľmi podstatné pri zvládaní psieho strachu je naše správanie sa. Ak sa bojíme či sme znepokojení my, je pes ešte vydesenejší. Ak sa totiž bojí vodca svorky, musí byť naozaj zle (myslí si pes). Dôležité je, aby sme sa nesprávali netradične – pokračujeme v rozhovoroch a bežných činnostiach. Jednoducho ak búrku a hrmenie ignorujeme, vysielame psovi signál, že nie je dôvod na obavy a život ide ďalej. Psíka v žiadnom prípade nechlácholíme, neutešujeme a neľutujeme, tým by sme jeho strach len podporili. Psík by si celkom určite myslel, že situácia je oveľa horšia, ako predpokladal. Komunikujeme so psom normálnym veselým a nevzrušeným tónom.

Odvádzanie pozornosti

Pomáha skôr v začiatočných fázach strachu – keď je búrka ešte ďaleko a pes začuje prvé vzdialené hrmenie. Ide o to, aby havka strach neovládal, aby bol len v štádiu ostražitosti. Pozornosť odvádzame obľúbenou hrou alebo činnosťou (psíky milujú napríklad česanie a kefovanie srsti), precvičovaním povelov alebo psími „sladkosťami“. Hráme sa, chválime a odmeňujeme, ale len dovtedy, kým je to prirodzené. Ak už zúri búrka plnou silou a my sa stále usilujeme, aby náš vydesený pes aportoval, je naše konanie neprirodzené a môže strach len prehĺbiť. Odvádzanie pozornosti slúži hlavne na skrátenie trvania strachu.

Desenzibilizácia

Je to postupná a pomerne zdĺhavá, ale veľmi účinná metóda na zmiernenie strachu z búrky. Jej podstatou je to, že naučíme psíka zvuky búrky ignorovať. Cieľom je, aby pes pochopil, že búrka síce je súčasťou života, ale rozhodne nie je žiadnym nebezpečím. A že aj nepríjemné až desivé zvuky môžu byť sprevádzané zábavnou alebo inou psou príjemnosťou. Nahráme si na cédečko hrmenie a pri obľúbenej hre ho psovi púšťame. Najprv celkom potichu, potom čoraz hlasnejšie až do maximálnej hlasitosti. Odmeňujeme za pokoj, ale ak psík pri zvýšení hlasitosti zareaguje vyplašene a úzkostlivo, vrátime sa o krok (teda o stupienok intenzity) späť. Táto metóda je otázkou mesiacov, rozhodne nie dní.

Lieky a homeopatiká

Ak sa nám nedarí strach nášho psíka ovládnuť a jeho strachové prejavy sú naozaj extrémne a vyčerpávajúce, môžeme sa poradiť s veterinárom o liekoch, ktoré stres nášho psa zmiernia. Rozhodne psíkovi sami nič neordinujeme, aj keby išlo o úplne bežný a v lekárni bez predpisu dostupný „upokojovák“. Zvieratá môžu zareagovať na ľudské lieky úplne inak ako ľudia – namiesto upokojenia sa náš pes môže ešte viac rozbesniť. Veterinár nám pomôže zorientovať sa v homeopatikách, Bachových kvapkách, či „sosbonbónoch“ a odporučí nám konkrétne prípravky, určené a vyrobené špeciálne pre psy a mačky na zvládanie stresu.

 

 

 

Zdroj: internet, Upravil: Daniela Podolcová, Foto: pixabay.com/sk

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.