Pes v paneláku

Aký pes sa hodí najviac do paneláku? Ohľadom chlpov, výšky a náročnosti? Občas sa dokonca hovorí, že pes do paneláku nepatrí, lebo má vraj horší život ako pes žijúci vonku. Ale priznajme si samy ktorý dedinský hafan alebo hafan žijúci pri dome, nebýva uviazaný na reťazi alebo v koterci? Alebo naopak koľkokrát do dňa, či skôr do mesiaca s ním chodíte von? Výbeh po dvore totiž nestačí. Ruku na srdce. 

Podľa môjho pohľadu, v porovnaní s vonkajšími psami sa majú panelový psy ozaj dobre. Život v luxuse a teplúčku, plno hračiek. Aj keď bývajú samy doma, dostávajú prechádzky niekoľkokrát denne, kvalitné kŕmenie a často sa s nimi maznajú.

Veľké plemená sú na obtiaž

Je jasné, že veľké plemená sa do bytu moc nehodia. Sú hlučnejší, náročnejší na pohyb a všetko ostatné čoho malý pes v byte toľko nepotrebuje. Avšak ak máte dosť času na vašeho psíka tak vám nikto nemôže zakázať doniesť si veľké plemeno do bytu. Ja osobne mám doma maltezáka, belgického ovčiaka, kocúra a zajaca v jednoizbovom byte. Pravidelne soom ich učila že nesmú štekať. Štekajú len na povel alebo keď sa nám niekto obšmieta za dverami. Pokiaľ im zabezpečíte dostatok pohybu, budú vám vďačný za to, že môžu byť s vami v teplúčku a vo vašej blízkosti.

Chlpy do bytu nepatria

Jemná hladká srsť sa z koberca odstraňuje veľmi ťažko a ide to najlepšie s vlhkou molitanovou hubkou, preto neodporúčam psa ak máte koberce, aspoň nie takého ktorý ma fakt hladkú a nie hrubú srsť.

Bytové psy

Za tie generácie čo sa psy šľachtia, sa vyšľachtili aj plemená ktoré sú nenáročné, vyhovujú im malé priestory, super sa s nimi mazná a majú neskutočne priateľské povahy, pokiaľ do toho nezasiahne človek a nevychová ich zle. Vždy myslite na to, že väčšinou môže pán za správanie svojho psa.

Medzi najobľúbenejšie bytové psy patrí:

Maltézsky psík - Toto plemeno psa mávali vnútri už v dobe starovekého Ríma. Je to psík vysoký asi 25-30 cm s hodvábnou srsťou, ktorá je aj jeho slabinou. Srsť by mu nemala zmoknúť, nemala by sa strihať a musí sa každý deň kartáčovať.Ja ho však pravidelne strihám. Nepotrpím si na tom, aby bol s neho výstavný kus. :-) Je vhodný pre majiteľov, ktorý sú tak trošku perfekcionisti a venujú mu dostatok času. Vie sa veľmi naviazať na svojho majiteľa a samotu znáša dosť ťažko. Je to verný spoločník, ktorý dokáže zdolať aj náročnejšie prechádzky.

Bišónik - v minulosti bol královským psom. Bišoník je podobný maltezákovi len má o niečo dlhšie nohy a kratšie uši. Vyzerá síce ako hračka ale je to šikovný živý pes. Hodvábne kučeravá srsť by sa mu mala pravideľne zastrihávať a rozčesávať. Avšak starostlivosť o neho nie je ani zďaleka tak náročná ako o maltezáka.

Bolonský psík - to isté ako bišoník len má dlhší nos, nemalo by sa to preháňať s kúpaním. Starostlivosť obdobná ako pri bišoníkovi.

Pekingský palácový psík - prvý na svete ho choval čínsky cisár, po úmrtí cisára psa pochovávali s majiteľom. Je do 25 cm vysoký a môže vážiť až 6kg. Srsť nemá tak náročnú ako maltezák a bišoník. Je to riadne odvážny pes, takže mu treba dávať pozor na jeho veľké guľaté oči, lebo pri bitke s mačkou alebo iným psom by si ich mohol poškodiť. V byte je kľudný ale pokiaľ sa od malička nevychováva môže byť agresor a kúsať.

Shi-tzu - pôvod má z Tibetu. Dokáže byť ostrejší lebo sa v minulosti používal ako domáci strážca. Na druhú stranu je prítulný a dobre vychádza aj s inými zvieratami.

Lhasa apso - taktiež Tibetčan. Býval posvätným, hovorilo sa že pomáhal Buddhovi, keď to potreboval. Predtým bol pastierskym psom, ale pochybujem o tom, že teraz by niekoho napadlo hnať apsa za ovcami.

Pudel - najvhodneší pes do bytu, nestráca chlpy a ak aj tak z koberca sa dajú ľahko odstrániť. Strihanie by malo byť spravidla každé 4 mesiace. Ale pozor do bytu sú vhodný mini pudle a nie tie veľké, ktoré majú až 58 cm.

 

Zdroj: internet, Upravil: Daniela Podolcová, Foto: pixabay.com

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.