Máme doma mačiatko

Nastala dlho očakávaná chvíľa. Priniesli sme  si mačiatko. Zvedavo skúma všetky nové veci v byte a my štvornožky chodíme za ním, aby sme čo najviac prenikli do jeho malého zvedavého sveta.

Pred príchodom mačiatka ste si zakúpili všetky potrebné veci. Pre začiatok je dôležité, aby sme mu ukázali miesto, kde bude mať toaletu a toto miesto by ste už podľa možností nemali viac meniť. V domácnosti, najlepšie v kuchyni, oddeľte priestor na misku s jedlom a vodou. Istotne ste mu pripravili aj peliešok na spanie, ale verte, že mačiatko si svoj kútik na oddych nájde samo. Často je takýmto oddychovým miestom pohovka, či kreslo, ale obľúbené su aj poličky s knižkami, tmavší kút v byte alebo vaša posteľ. 

Prvé dni môže mačiatko smútiť za svojimi súrodencami a mamou, ale vaša láska a prítomnosť mu pomôžu zabudnúť. Mačiatko nebude hneď jesť vami pripravenú stravu. Môžete ho presvedčiť jedine jedlom, ktoré malo doma najradšej. Začiatky v novom domove nie sú jednoduché. Pokiaľ je to možné skúste prvé dni zostať s mačiatkom doma. Vhodné je dohodnúť sa s bývalým majiteľom a mačiatko si priniesť domov na víkend. Iné je to s mačiatkom z ulice.

POZORNOSŤ VENUJTE STRAVE

Dodržte rady chovateľa, ktorý vás určite upozorní na vhodnú a nevhodnú stravu. V súčastnosti je na obchodnom trhu dostatok krmiva,ale stravu môžete doplniť aj mliečnymi výrobkami. Mačiatka majú rady syry, biele jogurty, krupicovú kašu, výrobky z tvarohu a mlieko. Mlieko však môže spôsobiť črevné problémy spojené s katarom. Dopredu si zistite, či je vaše mačiatko na mlieko zvyknuté. Mačky majú veľmi rady zmeny v strave. Často je potrebné meniť príchute v krmive. To ich odišuje od psíkov. Mäso je neoddeliteľnou súčasťou kŕmenia mačky. Veľmi rady majú surové mäso rôzneho druhu vrátane vnútorností (srdce, ľadvinky). Pozor na pečienku!! Nie je veľmi vhodná. Lososom nič nepokazíte. Mačička rybičky miluje.

JEDOVATÉ IZBOVÉ RASTLINY 

Niektoré rastliny ako brečtan popínavý, mliečník nádherný (tzv. vianočná hviezda), difenbachia, kaládium, ľuľok ozdobný, filodendrón, oleander, azalka, či imelo sú pre mačky jedovaté. Aj napriek tomu, že iste krásne zdobia váš príbytok, , treba ich odstrániť z dosahu mačiatka.

HRAČKY A ZÁBAVA

Tak ako naše deti aj mačiatka milujú hračky a s nimi spojenú zábavu. Rozvíjajú ich pohybovú aktivitu. Hračky nemusia byť finančne náročné. Často postačí aj papierová loptička, či povrázok. S týmito hračkami dokážu neuveriteľné kúsky. Veľmi vhodným bytovým doplnkom pre mačiatko je tzv lozítko. Šikovný domáci majster ho môže ľahko vyrobiť. Mačiatku nahrádza strom na lezenie, obrusuje si na ňom pazúriky a určite tým ochráni váš nábytok.

VYCHÁDZKY V PRÍRODE

Pobyt mačiatka vonku nie je nevyhnutný. Ľahko si zvykne na byt a nepotrebuje vychádzky v prírode. Ak predsa len usúdite, že by vám mohlo robiť spoločnosť v prírode, postupne ho privykajte na obojok a vodidlo. Na cesty autom je vhodné mu zakúpiť prepravku. Je to skutočne bezpečný a komfortný spôsob prepravy. Mačiatko si postupne zvykne a určite sa bude tešiť na cestu z vami mimo svojho domova.

HYGIENA

Prirodzenou vlastnosťou mačky je pravidelné udržiavanie si čistého kožúška. Mačička sa často olizuje a dôkladne čistí po jedle, po použití toalety alebo len tak, keď má pocit, že sa má očistiť. Predsa len z času na čas treba mačiatko okúpať. Vhodné obdobie jeho prvého kúpania je po dovŕšení tretieho mesiaca jeho života. Ideálne ročné obdobie je leto.

Pri kúpaní dodržujte tieto zásady:

  1. Vyberte vhodný šampón pre mačky. Nepoužívajte šampón pre ľudí, majú iné zloženie a ph a môžu spôsobiť alergie kože.

  2. Pokiaľ sa vaše mačiatko nepohybuje vonku, stačí ho okúpať raz za štvrťroka. Kvalita jeho srsti vám ukáže, či je potrebné častejšie kúpanie. Prirodzenou vlastnosťou mačky je strach z vody, preto je potrebné aj na túto nepríjemnú činnosť mačiatko pripravovať.

  3. Počas kúpania mačiatko neustále hladkajte a rozprávajte sa z ním. Ak bude počuť váš pokojný hlas, upokojí sa aj ono. Pri kúpaní môžete použiť aj sprchu, ale pokiaľ budete vidieť, že sa mačiatko veľmi bojí, nahraďte ju hrnčekom s teplou vodou.

  4. Nikdy nelejte vodu na hlavu, pretože by sa mohla dostať do uší a spôsobiť mačiatku veľmi nepríjemný zápal. Časť hlavy a tváre stačí pretrieť vlhkou handričkou, prípadne poutierať vatou.

  5. Po opláchnutí srsti ju vysušte fénom alebo jednoducho uterákom a dosušte v teplom prostredí. Fén vyvoláva u mačiatka strach. Ak zistíte , že kúpanie vyvoláva v mačiatku nezvyčajný stres, môžete srsť vyčistiť tzv. suchým šampónom. Ten nasypte do srsti a mäkkou kefou postupne vyčešte. Na trhu sú bežne k dispozícii a vyhnete sa tým priamym vodným kúpeľom.

ZDRAVIE

Zdravotný stav vášho mačiatka je rovnako dôležitý ako ten náš. Pritom nie je až také ťažké udržať jeho dobrý zdravotný stav. K tomu je však potrebná prevencia. Očkovanie proti infekčným chorobám mu zabezpečí potrebnú ochranu. Tu vám určite dobre poradí váš veterinárny lekár. Spoľahnite sa na jeho rady. Súčasťou prevencie je aj pravidelné odčervovanie a starostlivosť o srsť proti vonkajším parazitom. Vzhľadom na rozmanitosť prípravkov sa poraďte s odborníkmi.

RIZIKÁ V DOMÁCNOSTI

Zdravie vášho mačiatka môže ohrozovať aj vybavenie domácnosti. Pozornosť venujte horúcim rúram, vriacim tekutinám a otvorenému ohňu. Nezabudnite zatvárať dvierka na práčke, chladničke, mrazničke, či rúre na pečenie. Pozor na elektrické káble a toxické čistiace prostriedky! Igelitové vrecká sú tiež pre mačku nebezpečné. Mohla by do nich vliezť a zadusiť sa. Malé predmety nedávajte mačkám, pretože by ich mohli prehltnúť. Nepúšťajte mačiatko na balkón, ak nie je dostatočne zabezpečený pletivom, mohlo by z neho vypadnúť. Zvedavosť je skutočne veľká a mačiatko nepredvída hroziace nebezpečenstvo.

DOSPIEVANIE

Mačiatko pomaly rastie deň za dňom. Už dokonca vymenilo zúbky! Možno ste si to ani nevšimli , alebo ste našli malý zúbok na zemi. Možno ste postrehli aj zmenu v správaní. Mačiatka zvyknú, tak ako malé deti byť mrzuté, často niečo nezvykle obhrýzajú. Čas plynie a z vášho mačiatka vyrastá mladá dáma alebo mladík.

 

 

Zdroj:Viner- Mačka, kniha otázok a odpovedí, Perfekt  Upravil: Daniela Podolcová  Foto: pixabay.com

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.