Pyometra - neradno ju podceňovať

Toto ochorenie je charakterizované nahromadením hnisavého obsahu v maternici, z ktorej potom baktérie presakujú do krvného obehu a dochádza k otrave krvi. Pyometra má za následok vážny, život ohrozujúci stav.

U sučiek patrí pyometra  - hnisavý zápal maternice, k najčastejším a najvážnejším poruchám reprodukčného systému. Vyskytuje sa hlavne u starších súk vo veku nad 6 rokov, ale postihnuté môžu byť aj mladšie sučky. Toto ochorenie postihuje psie slečny bez ohľadu na to, či mali alebo nemali šteniatka. Je to zároveň veľmi častá komplikácia po aplikácii hormónov, ktoré sa používajú hlavne na prerušenie či oddialenie hárania.

Prečo dochádza k zápalu maternice?

Prvotnou príčinou vzniku pyometry je nadmerná hormonálna stimulácia sliznice maternice progesterónom, čo sa prejaví zväčšením a zmnožením žliaz v sliznici maternice. K tomuto stavu môže dôjsť v priebehu niekoľkých pohlavných cyklov a vznikne cystická glandulárna hyperplázia endometria, čo znamená, že sliznica maternice zosilnie a zvýši sa počet maternicových žliaz. Progesterón stimuluje maternicové žľazy k nadmernému vylučovaniu, v maternici sa nahromadí sekrét, ktorý sa cez zosilnenú sliznicu maternice ťažko vstrebáva. V dutine maternice sa tak hromadí riedky alebo hustý hlienovitý sekrét a vzniká tzv. hydrometra alebo mukometra. Nahromadený sekrét predstavuje ideálne miesto pre pomnoženie baktérií E.coli ( bežne sa vyskytujú v pohlavných cestách), baktérie menia charakter nahromadeného sekrétu v maternici na hnisavý a vzniká pyometra. Baktérie postupne prechádzajú do krvi a vyvolávajú celkovú intoxikáciu (otravu) zvieraťa.

Formy ochorenia

Podľa klinického priebehu ochorenia rozlišujeme dve formy:

  • otvorenú - kedy z pošvy vyteká hnusný smradľavý výtok
  • uzavretú - kŕčok maternice je uzavretý a majiteľ navonok nič nepozoruje. Ale maternica sa plní obsahom, hrozí jej roztrhnutie a zakrátko smrť.

Pri uzavretej forme si majiteľ často nič nevšimne. Klinické príznaky môžu byť nevýrazné a najčastejšie zahŕňajú nadmerný príjem tekutín a nadmerné močenie a nechutenstvo. Dominantným príznakom pri otvorenej forme je vaginálny výtok, ktorý môže mať rôzny charakter ( riedky, ružový, krvavý, hlienovo hnisavý červenohnedej až zelenej farby). Nie vždy si však majiteľ tento výtok všimne, sučka môže byť čistotná a nadmerne sa vylizuje.  Pri uzavretej forme pyometry výtok úplne chýba a príznaky sa objavia až nástupom celkovej intoxikácie organizmu.

Nech je  pre vás výstrahou!

Ak sučka pár dní neje, ale brucho má veľké, je buď pred pôrodom, alebo má pyometru.

Príznaky a diagnostika

Zahŕňajú letargiu, depresiu, horúčku, zvracanie, hnačku, slabosť, šok, baktérie v krvi - tento stav je veľmi vážny a predstavuje akútne ohrozenie života zvieraťa. Preto, milí psíčkari, ak máme čo i len najmenšie podozrenie , že s naším domácim zvieratkom nie je niečo v poriadku, navštívime svojho veterinárneho lekára, ktorý zvieratko vyšetrí a navrhne ďalší diagnostický a terapeutický postup. Diagnostika zahŕňa dôkladné klinické vyšetrenie, hematologické vyšetrenie krvi, pri ktorom sa obvykle zistí leukocytóza, teda zvýšenie počtu bielych krviniek v dôsledku infekcie a zápalu. Nasleduje biochemické vyšetrenie krvi a ultrasonografické vyšetrenie maternice, ktoré je veľmi dôležité, pretože sa pri ňom zistí rôzne zväčšená maternica, naplnená patologickým obsahom. 

Liečba

Rozlišujeme dva spôsoby liečenia pyometry - radikálne chirurgické riešenie, ktoré predstavuje kastráciu, teda vybratie maternice s vaječníkmi. Toto ošetrenie je vždy na prvom mieste a jedine v prípadoch, keď ide o chovné zviera alebo zviera s otvorenou formou pyometry a ez príznakov sepsy, je možné riešiť tento problém medikamentózne. Hlavným cieľom konzervatívneho ošetrenia je vypudenie patologického obsahu z maternice. Pri chovných sučkách však v tomto prípade platí zlaté pravidlo, že pri nasledujúcom háraní musí byť sučka nakrytá, aby prebehla gravidita, čím sa definitívne zabezpečí prečistenie pôrodných ciest. V opačnom prípade je riziko recidívy vyššie ako 80 percent. 

Ak nechceme mať šteniatka od svojej sučky a hlavne ak ide o staršie zvieratko, najrozumnejšie je vyriešiť to kastráciou sučky a úplne tak vylúčiť možnosť vzniku tohto nepríjemného a nebezpečného ochorenia. Zvýšenú pozornosť treba venovať sučke hlavne jeden až dva mesiace po háraní, pretože výskyt pyometry je typicky viazaný práve na toto obdobie.

Zanedbanie či neskoré podchytenie pyometry môže byť pre sučku veľmi nebezpečné. Maternica sa totiž naplní hnisavým sekrétom takmer do prasknutia a manipulácia s ňou pri odstraňovaní musí byť z dôvodu možnej intoxikácie organizmu nesmierne opatrná. Ak by sa obsah napadnutej maternice vylial do tela, bol by tento stav pre sučku nezlučiteľný zo životom.

 

zdroj:  časopis PesPlus, internet, Upravil: Daniela Podolcová, Foto: Súkromný archív

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.