Staroba u mačiek

Neúprosný čas postupne ukrajuje nielen z nášho života, ale aj zo života nášho miláčika. Tak ako plynie čas a postupne zanecháva svoju pečať na nás ľuďoch, môžeme pozorovať postupnú zmenu nielen v správaní, ale aj vo fyzickej kondícii našej mačky.

Akými zmenami prechádza Váš senior?

Medzi 8 – 10 rokom, niekedy aj skôr, začína seniorské obdobie mačky. V prepočte na ľudský vek má vaša približne 8 – ročná mačka 40 rokov ľudského života. V desiatich rokoch má približne 60 a dvadsať ročná mačka by mala 90 rokov.

Väčšiu zmenu na začiatku starnutia na prvý pohľad nepostrehnete. Ťažko určíte vek mačky, ak ho presne nepoznáte. Môžete sa len dohadovať na základe určitých skutočností.

Starnúca mačka sa pomalšie pohybuje, nie je schopná šplhať sa s takou ľahkosťou, ako je to prirodzené u mladých zvierat. Uprednostňuje pokoj. Jej kĺby sú opotrebovanejšie. S tým súvisí aj používanie pazúrov a pravidelné driapanie.  Preto treba venovať zvýšenú pozornosť aj pazúrikom a pravidelne ich strihať. Často sa vek odráža aj na kvalite srsti. Tá je redšia, stráca lesk a pružnosť. Mačka stráca záujem o dôkladnú čistotu svojho kožúška. Opäť jej v udržaní peknej srsti musíme pomôcť my.

Staroba sa prejavuje aj v ochorení očí, prípadne uší. Známy je sivý zákal, ktorý môže viesť až k slepote. Mačka postupne stráca sluch.

Medzi najopotrebovanejšie orgány patrí srdce, ľadviny, mozog, pečeň.

Často dochádza k podstatnému úbytku na váhe, k strate svalovej hmoty. Neskôr v staršom veku prichádza opačný efekt – obezita. Tráviace problémy môžu byť sprevádzané zápchou.

Na zuboch sa ukladá zubný kameň, ktorý má za následok zápaly ďasien a postupné vypadávanie zubov. Preto venujte pozornosť aj čisteniu zubov. Na trhu sú k dispozícii zubné mačacie pasty a kefky. Ak máte dojem, že je potrebný odborný zásah, navštívte veterinára a ten zubný kameň vyčistí modernou formou, bez trápenia vášho miláčika.

Staršie mačky neznášajú dobre veľké teplotné výkyvy. Majú totiž pomalší krvný obeh a látkovú výmenu. S tým súvisí aj oslabený imunitný systém a väčšia náchylnosť na ochorenie.

Dá sa spomaliť starnutie?

Jednou z možných foriem je správna výživa. Tu je dôležité dodržať tieto zásady: strava by nemala obsahovať veľa bielkovín, tukov a soli. Bielkoviny zaťažujú ľadviny, tuk pečeň. Vzhľadom na spomalený metabolizmus by vaša mačka mala konzumovať stravu v niekoľkých porciách denne. V strave podávajte netučný tvaroh, prírodnú ryžu, králičie a kuracie mäso, ryby. Pritom treba dodržať aj dostatočný prísun vody. Denná dávka by mala byť 200 – 250 ml. Vodu však vaša mačka čerpá aj z bežnej stravy.

Odporúča sa podávať mäkkú stravu. V súčasnom období mnohé renomované firmy ponúkajú na trhu špeciálne upravenú stravu pre seniorov a staré mačky. Ak chcete správne kŕmiť svoju starnúcu mačku, informujte sa u predajcov krmív pre mačky. Určite vám radi pomôžu pri výbere vhodnej značky a druhu.

Na čo by sme nemali zabudnúť?

Pravidelne navštevovať veterinára a preventívnymi prehliadkami predlžovať vek svojmu miláčikovi.

Ak časom nastane deň, keď sa budete musieť navždy rozlúčiť so svojim priateľom, doprajte mu pokojný odchod z vášho života. Dopriali ste mu krásny život pri svojom boku, prežili ste s ním jeho mladosť, dospelosť, postarali ste sa o jeho spokojnú jeseň. Vaša láska odišla, ale život plynie ďalej.

 

 

Zdroj: internet, Upravil: Daniela Podolcová, Foto: pixabay.com

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.