Bojovnica Pestrá

Je labyrintka rozšírená v západnej Indii a Thajsku. Dorastá do dĺžky asi 60 mm. Populácie pochádzajúce zo Siamu a Vietnamu sú väčšinou zelené, zo Singapúru červené. U nás sa chová ako najmenej náročná rybka.

Cieľavedomým chovateľským výberom sa podarilo docieliť dlhoplutvé formy najrôznejších farieb. Žiabrové viečko bojovnice pestrej je vždy červené. Samec v období neresu stavia pomerne veľké penové hniezdo s rozmermi asi 100 x 100 mm. Svadobné hry sa konajú v blízkosti hniezda a sú veľmi pestré. Samec sa predvádza partnerke nádhernými napnutými plutvami. Tieto hry trvajú rozlične dlhý čas, podľa pripravenosti rýb na neres. Vlastný akt neresu sa uskutočňuje pod penovým hniezdom. Ikry vypustené samicou sú ťažšie než voda a klesajú na dno. Po každom jednotlivom akte ich samec hneď zbiera a ukladá ich do hniezda. Spočiatku mu pomáha aj samica, neskoršie ju však samec odháňa a neustále dopĺňa bublinky zospodu hniezda, čím ikry doň zabudováva. Po ukončení neresu treba samicu vyloviť, aby ju samec v malej nádržke neusmrtil. Plôdik sa liahne pri teplote 27-28°C o 24 – 36 hodín a je až do rozplávania stále pod dozorom a opaterou samca. Odchov plôdika je málo náročný, ak ho kŕmite živou ,,prachovou“ potravou (vírniky, naupliá cyklópov a žiabronôžky soľnej). Rast je rýchly, vo veku 5 – 6 mesiacov sú rybky už celkom vyvinuté a pohlavne dospelé.

Vo svojej domovine sa samce bojovníc používali na zápasy, pri ktorých, podobne ako pri kohútích zápasoch, sa na favoritov často uzatvárajú stávky. Okrem pôvodnej divej zelenej a červenej formy sa v zajatí vyšľachtili najrôznejšie farebné a tvarové odrody. Najvyhľadávanejšie sú jedince s jasnými farbami a obrovskými plutvami, najme chvostovej, chrbtovej a análnej. Chvostová plutva má byť taká dlhá, aká je dĺžka tela samca. Z farieb sa dáva prednosť lesklej, kovovozelenej, modrej, červenej, žltej až tmavozelenej, tmavomodrej, tmavočervenej, fialovej, prípadne zamatovočiernej. Chovajú sa však i ryby so sklovito priehľadnými plutvami, tzv. hyalinné bojovnice, alebo mliečnobielymi plutvami. Ani kombinácia viacerých farieb na tele a na plutvách pri tzv. singapúrskych kmeňoch nie je výnimkou. Niektoré formy sú stále dedičné, iné vznikli krížením a v potomstve sa rozmanite vyštiepia.

Okrem bojovnice pestrej sa chovajú i bojovnica bojovná, bojovnica pruhovaná a bojovnica smaragdová.

Samec bojovnice jávskej, bojovnice tlamovcovej, bojovnice brederovej, bojovnice pásikovanej a bojovnice lezcovitej chová ikry v ústach, podobne ako tlamovce. Plôdik sa vyvíja v závislosti od druhu a teploty vody asi 8 – 12 dní.

 

 

Zdroj: Stanislav Frank, Akváriové ryby, Upravil: Daniela Podolcová, Foto:biolib.cz

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.