Bradatá kólia

Štandard FCI: 271

Názov plemena: Bearded collie

Pôvod: Veľká Británia

Použitie: pastierky a spoločenský pels

Klasifikácia: 1. skupina ovčiarske a pastierske psy (s výnimkou švajčiarskych); 1. sekcia ovčiarske psy, bez skúšky

Dátum publikovania platného štandardu: 24. 6. 1987

Celkový vzhľad: štíhly, aktívny pes, skôr dlhší ako vysoký, jeho proporcie sú približne 5:4, merané od hrudnej kosti po sedacie hrbolce. Sučky môžu byť trochu dlhšie. I keď je statný, má mať dosť vzduchu pod telom a nemá byť príliš ťažký. Bystrý, zvedavý výraz je typickým znakom plemena.

Charakteristika: ostražitý, čulý, samostatný a aktívny pes.

Temperament: vyrovnaný, inteligentný, pracovný pes bez známok nervozity alebo agresivity.

Hlava a lebka: primeraná k telu. Temeno široké, ploché a štvorcové, vzdialenosť od stopu po výbežok medzitemennej kosti je rovnaká ako šírka medzi ušami. Papuľa je silná a rovnako dlhá ako temeno. Výsledkom je pes so silnou papuľou a veľkým priestorom pre mozog. Primeraný stop. Ňucháč je veľký a štvorcový, väčšinou čierny, ale modré a hnedé jedince majú ňucháč vo farbe srsti. Ňucháč a pysky majú byť jednofarebné, bez svetlých škvŕn a fľakov. Pigmentácia očných viečok a pyskov je takej farby ako ňucháč.

Oči: v súlade s farbou srsti, sú umiestnené dosť ďaleko od seba, veľké, s nežným, láskavým výrazom, nemajú vystupovať. Obočie rastie smerom nabok a dopredu, ale nie je také dlhé, aby zakrývalo oči.

Uši: stredne veľké, visiace. Keď je pes v strehu, zdvihnú sa uši od nasadenia, ale nie nad úroveň najvyššieho miesta temena, zdanlivo zväčšia šírku temena.

Chrup: silné a biele zuby a mocné čeľuste s perfektným, pravidelným a úplným nožnicovým zhryzom, pričom horný rad rezákov bez medzery prekrýva spodný a zuby sú postavené kolmo do čeľuste. Nožnicový zhryz sa uprednostňuje, kliešťový zhryz sa toleruje, ale nie je žiaduci.

Krk: primerane dlhý, svalnatý a mierne klenutý.

Predné končatiny: lopatky sú dobre dozadu osadené. Predlaktia rovné a zvislé, so silnými kosťami, dookola pokryté hustou srsťou. Nadprstia sú pružné, ale nie mäkké.

Trup: dĺžka chrbta je tvorená dĺžkou hrudného koša a nie dlhými bedrami. Chrbát je rovný, rebrá sú dobre klenuté, ale nie súdkovité. Bedrá sú silné a hrudník je hlboký, poskytuje dostatok miesta pre pľúca a srdce.

Zadné končatiny: svalnaté, so silnými predkoleniami. Dobre ohnuté kolená a nízko spustené päty. Podpätia sú kolmé na zem a sú postavené za zvislicou spustenou zo sedacích hrbolcov.

Labky: oválne so silnými vankúšikmi, klenutými, zovretými prstami, dobre osrstené aj medzi prstami.

Chvost: nízko nasadený, nemá tvoriť slučku ani byť stočený, má byť taký dlhý, aby posledný stavec dosahoval minimálne po päty. Má byť nesený so špičkou zahnutou nahor v pokoji aj v pohybe. Pri rýchlom pohybe môže byť natiahnutý. Nikdy nemá byť nesený nad chrbtom. Pokrytý bohatým osrstením.

Pohyb: pružný, plynulý a výdatný, bez známok námahy.

Osrstenie: dvojité, s mäkkou, huňatou, uzavretou podsadou. Krycia srsť je hladká, drsná a bohatá, nie je vlnovitá ani kučeravá, mierne zvlnenie sa povoľuje. Srsť je dosť dlhá a hustá, aby poskytovala ochranu a zvýraznila obrysy psa, ale nemá zakrývať prirodzené línie tela. Srsť sa nesmie trimovať žiadnym spôsobom. Chrbát nosa je málo osrstený, iba na bokoch je pokrytý trochu dlhšou srsťou, ktorá práve zakrýva pysky. Na lícach, dolnej pere a brade sa srsť predlžuje smerom k hrudi, tvoriac typickú bradu.

Farby: bridlicovosivá, červenkastoplavá, čierna, modrá, všetky odtiene sivej, hnedá a piesková s bielymi znakmi alebo bez nich.

Ak sa biela vyskytuje, objavuje sa na papuli, ako lysinka na čele, biela špička na chvoste, na hrudi, končatinách a labkách, ak tvorí biely golier, nemá biela srsť dosahovať za plecia. Nemá sa vyskytovať nad pätami a na vnútornej strane zadných končatín. Nepatrné trieslové znaky sa môžu vyskytovať nad očami, na lícach, vo vnútri uší, pod koreňom chvosta a na končatinách, kde sa biela spája so základnou farbou.

Veľkosť: ideálna výška: 53–56 cm psy, 51–53 cm sučky. Najdôležitejšia je celková kvalita a proporcie, ale nadmerné odchýlky od ideálnej výšky sa nemajú podporovať.

Chyby: každá odchýlka od uvedených bodov sa má pokladať za chybu, ktorej hodnotenie je v presnom pomere k stupňu odchýlky.

Poznámka: psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.

 

 

 

Zdroj: FCI štandardy Foto:internet

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.