Cesta za domovom našla svoj domov

Milujeme ich jednoducho celým našim srdcom, milujeme ich dokonca bezhranične. A oni nás milujú tiež, bez akýchkoľvek obmedzení. Aj napriek tomu, existujú ľudia, ktorí majú zviera len ako hračku, ktorá ho po čase omrzí a tak sa jej zbavia. Nechápu však, že pre to zviera znamenali celý jeho svet. Dokonca dokážu nevinnému stvoreniu ublížiť. Na svete však existuje stále veľké množstvo ľudí, ktorí sú ochotní pomôcť. 

Už niekoľko týždňov ubehlo od zverejnenia prosby o pomoc, kde občianské združenie Cesta za domovom prosí ľudí o akúkoľvek pomoc pri vybudovaní útulku pre opustené, životom skúšané zvieratká. V našej redakcii sme sa teda rozhodli poskytnúť im priestor na oslovenie ešte väčšieho publika ľudí. Snáď aj tento článok prispeje k úspešnému dokončeniu tak skvelého projektu. Na otázky nám ochotne odpovedala predsedníčka Cesty za domovom - Lenka Zolnierčiková

Na úvod pre našich čitateľov.. Ako ste vznikli a ako dlho sa už venujete pomoci zvieratkám?

Naše občianske združenie Cesta za domovom vzniklo v septembri 2014. No dlho predtým sme sa už venovali pomoci zvieratám, no na vlastné náklady, čo však už bolo veľmi náročné. Preto sme sa rozhodli založiť v Poprade OZ, nakoľko tu nefungovalo žiadne OZ na pomoc opusteným zvieratám.

Viete zrátať, koľkým bezbúdovcom ste už našli šťastný domov?

Od oficiálneho vzniku sa nám podarilo zachrániť už 318 zvierat z toho momentálne 288 už svoj domov našlo. Ale už pred vznikom OZ sa nám podarilo pomôcť desiatkam zvierat.

Mesto Poprad má svoj útulok. Aký je teda rozdiel? Prečo pomôcť práve Vám?

Mnoho ľudí si nás bohužiaľ mýli s Mestským útulkom Poprad. My sme však občianske združenie - nezisková organizácia, ktorá funguje len vďaka dobrovoľným príspevkom ľudí, ktorým osud zvierat nie je ľahostajný. Mestský útulok Poprad je financovaný mestom, starajú sa o krmivo aj veterinu pre zvieratká a taktiež majú zamestnancov. Keďže my fungujeme len na dobrovoľnej báze, popri práci a škole, nikdy nás nie je dosť. Preto aj týmto by sme chceli vyzvať ľudí, ktorí majú záujem pomáhať zvieratkám, že sa môžu pridať do nášho tímu. Stačí, ak nás kontaktujú na FB stránke alebo prostredníctvom mailu: info@cestazadomovom.sk.

Na internete ste rozpútali rozsiahlu kampaň o nájdenie vhodného pozemku pre vznik nového útulku, ako dlho Vám trvalo nájsť vhodné priestory? Boli ľudia ochotní, alebo ste sa stretávali prevažne s odmietnutím?

Priestory sme hľadali už pár mesiacov po našom vzniku, keďže fungovať formou dočasných opatier je veľmi náročné. Najhoršie je, keď sa nájde zviera na ulici a v tom momente ho neviete kam dať. Preto nám útulok s touto nepríjemnou situáciou veľmi pomôže. Za mesiace nášho fungovania formou dočasných opatier sme, ale spoznali veľa milých ľudí, ktorí nám, teda hlavne zvieratkám, nesmierne pomohli tým, že si ich vzali domov. Bez nich, by sme naozaj fungovať doteraz nevedeli.

Komu vďačíte za nakoniec získané priestory? Kde sa nachádzajú?

Naše nové priestory sa nachádzajú na poľnohospodárskom družstve vo Švábovciach pri Poprade a ďakujeme za ne majiteľom, ktorí boli ochotní nám takto pomôcť. Priestory/pozemok sme hľadali veľmi dlho. Oslovovali sme aj okolité obce, ale väčšina nám povedala, že nemajú žiadne pozemky. A boli aj takí, ktorí nám povedali, že síce pozemok pre nás nemajú, ale že keď niečo nájdeme, tak psov nám „dodajú“. Takže sme sa stretli aj s takýmito vecami.

Čo všetko plánujete vo vašom novom útulku zriadiť? 

V našom útulku plánujeme zriadiť v prvom rade karanténu. Kde budú zvieratá oddelené a pod pozorovaním do času, kým nebudú vakcinované, potom sa presunú do útulkovej časti. Karanténna je vo veľa útulkoch veľmi dôležitá. Často sa v útulkoch vyskytuje parvoviróza šteniat, ktorá je pre ne smrteľná a len správnou karanténou sa dá eliminovať.
Potom tu bude ako som už spomínala útulková čas, kde budú už zvieratá pripravené na nový domov. Budú očkované, čipované a v prípade dospelých zvierat aj kastrované. Samozrejme nebude tu chýbať ani ošetrovňa a pokojová, vykachličkovaná miestnosť pre zvieratá vo vážnom zdravotnom stave alebo pre zvieratá po operácií, kde budú mať svoj pokoj.
Plánujeme taktiež vybudovať miestnosť pre mačky, nakoľko situácia s mačkami je naozaj vážna a je ich veľmi veľa. Preto sme aj od nášho vzniku spustili kastračný program potulných mačiek. Kastrácia týchto zvierat je zatiaľ naozaj jediné riešenie zníženia počtu túlavých mačiek a nechcených mačiatok.
V našom priestore pre mačičky bude taktiež vybudovaná karanténna časť a potom miesto pre zdravé mačičky aj s výbehom. Vybudovanie tejto časti sa nám však už asi nepodarí tento rok z finančných dôvodom, ale veríme, že vďaka našim priateľom a prispievateľom sa nám to podarí vybudovať čím skôr. Za pomoc pri budovaní veľmi ďakujeme firme TRUCK TATRY, s.r.o., ktorá nám nesmierne pomáha a sme im za to veľmi vďační.

Práce na útulku je ešte veľmi veľa a naše finančné možnosti sú obmedzené. Preto ďakujeme každému, kto nám doteraz pomohol. Okrem finančnej pomoci budeme potrebovať aj materiálnu pomoc. Krmivo pre zvieratá (granulky a konzervy s min. obsahom mäsa 30%), deky, plastové pelechy, koberce, vodítka, obojky, hračky, maškrty, čistiace prostriedky a pod.

Z materiálu na výstavbu potrebujeme: drevené hranoly 10x10 alebo aj iný rozmer, OSB dosky, linoleum, plexisklo a všetko čo vás napadne. Využijeme naozaj všetko.

Viac o nás a našej činnosti sa dozviete na www.cestazadomovom.sk

Pevne veríme, že Vás náš článok o občianskom združení Cesta za domovom oslovil a ste ochotní pomôcť skvelej veci. Ak máte záujem pomôcť všetko potrebné sa dozviete na stránke OZ Cesta za domovom, ktorá je uvedená v článku. Za všetky zvieratká ďakujeme.

 

 

Spracoval: Daniela Podolcová, Foto: Cesta za domovom

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.