Králik ako domáce zvieratko

Králik je nádherný miláčik. Roztomilosťou ich osobnosť priamo prekypuje. Skôr, než sa však vrhnete do najbližšieho pet shopu a králika kúpite, existuje niekoľko vecí, ktoré by ste mali vedieť. Zistiť, či je králik vhodný pre Vás a Vašu rodinu.

Financie

Prechádzate okolo výkladu obchodu zo zvieratkami a vidíte rozkošne pobiehajúce malé stvorenia, ktoré hýria rôznymi farbami a dĺžkou srsti. Vidíte cenu a poviete si „lacný domáci miláčik“. Áno, 15 eur (približne tak sa pohybujú ceny za trpasličie králiky) nie je veľa. Zajačik však potrebuje veľa miesta. Treba počítať s nákladmi na klietku, stravu, veterinárne ošetrenie a mnoho ďalších vecí.

Bývanie

Králiky sú sociálne zvieratá. Umiestnenie klietky s králikom u vás doma je veľmi dôležitým kritériom. Budete sa musieť uistiť, či má králik miesto pre odpočinok, no zároveň aby nebol niekde v kúte mimo rodiny. Králiky potrebujú sociálnu interakciu a dostatok pohybu. V prípade, že bude mať králik voľnú ruku v dome/ byte/ izbe, je nevyhnutné chrániť ho pred nástrahami domácnosti.  Ich najväčšou zábavou je hlodanie. Svojimi zúbkami označkujú všetko. Pozor na elektrické káble!  Zabezpečte, aby sa k nim králik nedostal. V opačnom prípade budete zachraňovať potraviny z pokazenej chladničky, alebo hľadať opravára televízorov. Králiky sú veľmi zvedavé, vytrvalé a už vôbec nie hlúpe. Vytrvalo budú nachádzať stále nové spôsoby, ako sa dostať ku zakázaným veciam. J Majte ich počas voľného pobehovania stále na očiach.

Obohacovanie

Králiky sa vedia dostať do problémov ak sa nudia. Spravia si vlastnú zábavu. Začnú obhlodávať zariadenie svojej klietky. Mali by ste im zabezpečiť kus dreva na hlodanie. Zamestnať ho môžete, ak mu v klietke (po izbe) poschovávate kúsky šťavnatého jabĺčka, alebo mrkvu.

Výživa

Je dôležité mať dobré znalosti o nutričných potrebách králika počas jeho života. Správna výživa je životne dôležitá pre pohodu králika. Základ jedálneho lístka je seno.  Seno by mal mať králik k dispozícii 24 hodín denne. Je to základná zložka králičej potravy. Seno musí byť kvalitné; neplesnivé, nezatuchnuté, neprašné. Najlepšie je vyrobiť si vlastné seno alebo kupovať seno od chovateľa či pestovateľa. V obchodoch často predávajú nekvalitné seno, ale ak už musíte kupovať v obchode, tak si všímajte dátum výroby a vyberte si čo najčerstvejšie. Rôzne kŕmne zmesky pre zajace, zelenina ,ovocie a suché pečivo (viac v článku Kŕmenie králika).

Cestovanie

Králiky sú veľmi vystresované pri cestovaní, alebo pri umiestnení v neznámom prostredí. Pri odchode na dovolenku treba zajačikovi zabezpečiť náhradnú starostlivosť u priateľov, či u susedov. Ak ste vášnivý cestovateľ, ktorý túži spoznávať svet, králik pre vás nie je najvhodnejší miláčik. Veľmi málo leteckých spoločností ponúka prepravu králikov do zahraničia (je to nákladné). Často sú králiky vystavené mesačnej karanténe pri príchode do cudzích krajín, a na mnohých miestach nie sú povolené vôbec.

Vek a znášanlivosť

Králiky sa niekedy dožívajú 10 a viac rokov. Kúpa tohto zvieratka je dlhodobý záväzok.  Ak máte deti zvážte, či aj po odchode na strednú, či vysokú školu sa má kto o zajačika postarať. Králik si vie zvyknúť aj na iné domáce zvieratká, ako sú napr. pes, mačka,  veľmi dobre vychádzajú s morskými prasiatkami (môžu byť aj v jednej klietke). Nie je však pravidlo, že si zvyknú aj vaši miláčikovia na králika. 

V obchodoch je na výber obrovské množstvo plemien a farieb. Ak ste sa teda rozhodli  a chcete si zaobstarať toto nežné stvorenie, dovoľte mi popriať Vám pevné nervy, veľa radosti a úspechov v chove.

 

 

 Napísal: Daniela Podolcová, foto: vlastný chov Daniela Podolcová

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.