Saluki

Štandard FCI: 269

Saluki - Saluki - Perzský chrt

 

Krajina pôvodu: Stredný východ

Určenie:              Lovecký, dostihový a coursingový chrt

Zaradenie FCI:  Skupina X., sekcia 1 - dlhosrsté chrty

Celkový vzhľad: Elegantný pes mierne obdĺžnikového rámca (pomer kohútikovej výšky k dĺžke trupu je 9:10),   jeho súmerný vzhľad svedčí o sile a pohyblivosti,         ktorá mu umožňuje rýchly, obratný a     vytrvalý lov a rozhľad v hlbokom piesku alebo v skalnatej púšti.

Temperament: Zdanlivo melancholický a kľudný pes, kým sa nenaskytne možnosť k voľnému pohybu. Je rezervovaný k cudzím osobám alebo predmetom, ale nie bojazlivý, nervózny alebo agresívny.

Hlava:              Je jemná, dlhá, suchá, úzka, medzi ušami mierne širšia, nesmie byť klenutá. Stop nie je príliš výrazný. Čeľuste sú dlhé, silné, s pravidelnými silnými zubami a nožnicovým skusom.

Ušnice:            Sú dlhé, pohyblivé, nasadené mierne vyššie. V kľude sú priliehajúce k lícam, pri vzrušení nesené vyššie a otočené dopredu. Sú celé alebo z časti pokryté hodvábnou srsťou rôznej dĺžky. Koniec ucha má dosahovať ku kútiky tlamy.

Oči:                  Majú byť tmavé alebo orieškovo hnedé, veľké, bystré, oválneho tvaru, nie vystupujúce a guľaté.

Krk:                 Dlhý, pružný, svalnatý.

Trup:               Chrbát je široký a rovný, bedrá silné, dobre osvalené, mierne vyklenuté, zadok silný, hrbole bedrových kostí sú zreteľné, uložené ďaleko od seba. Hrudník je dlhý a hlboký, nie sudovitý ani plochý. Pri pohľade spredu je predhrudie dostatočne hlboké, ale nie prehnane, ani nie plytké. Z boku je viditeľný výbežok prsnej kosti. Brucho je dobre vtiahnuté.

Chvost:            Dlhý, jeho koniec má dosahovať minimálne po pätu. Nízko nasadený, nesený dolu, na konci prirodzene zahnutý dohora. Na spodnej strane pokrytý dlhou hodvábnou srsťou, nie príliš hustou, chumáčovitou.

Hrudné končatiny: Priame a od lakťov po zápästia dlhé, kosti ploché, lopatky šikmé a dobre vzadu položené. Svaly sú ploché, nie príliš výrazné.  Ramená šikmé, mierne smerujúce dozadu. Predlaktia sú dlhé, nadprstia mierne šikmé, nie kolmé. Labky sú silné, pružné, oválne, trochu dlhšie - zajačie. Prsty sú dlhé, dobre klenuté, nie od seba roztiahnuté. Dva stredné prsty sú výrazne dlhšie ako dva krajné. Medziprstie môže byť osrstené.

Panvové končatiny: Silné s plochými svalmi, koleno je dobre uhlené, päty sú nízko nad zemou. Labky rovnaké ako pri predných končatinách len o niečo menšie.

Pohyb:              Klus pravidelný a priestorný, nikdy nie vysoká akcia alebo ťažkopádnosť. Pri pohľade spredu alebo zozadu je viditeľná prirodzené snaha končatín blížiť sa k stredovej osi, ale bez vybočovania, kríženia alebo vzájomného prekážania.

Srsť:                 Hladká, hodvábna. Krycia srsť je pevnejšia ako podsada. Viac alebo menej bohaté osrstenie zadnej strany končatín, je možné aj osrstenie na hrdle.

Farba:              Prípustná je každá farba a farebná kombinácia.

Výška:             Psy 58,5 - 71 cm, suky sú úmerne menšie. 

 

Zdroj: FCI štandardy Foto:internet

 

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.