Ak sa váš psík zúfalo bojí samoty, nič nie je stratené. Existujú spôsoby ako bojovať so samotou. Metóda postupného privykania zaberá na šteňatá aj psích dospelákov.
Najväčšou chybou je naša netrpezlivosť. Psíky si vyžadujú postupný, nenásilný a pomalý prístup. Musia pochopiť a zafixovať si, že sa vždy za každých okolností vrátite domov. Len tak nebudú demolovať byt, zavýjať a robiť neplechu. Nebudú v strese a psychickej nepohode.
Odchod z domu
Skôr ako zabuchneme dvere, uložíme psíka na jeho miesto. Ak má zvládnutý povel Zostaň! alebo Čakaj! použijeme ho. Môžeme psa vyzvať Buď dobrý!, Poslúchaj!, alebo tak, ako je zvyknutý. Odídeme z bytu len na chodbu, niekam, aby nás pes za dverami necítil, ale zároveň aby sme počuli, či sa dnu niečo deje. Ak je všetko v poriadku, vydržíme vonku najprv pár minút. Potom sa vrátime a psíka pochválime a odmeníme. Čas našej neprítomnosti postupne predlžujeme, ale veľmi opatrne. Ak pes zvládol desať minút, neznamená to, že zvládne celý deň. Náš návrat by mal byť spojený s nejakou konkrétnou príjemnosťou a výhodou.
Nenechajme ho šalieť
Ak pes po našom odchode začne vystrájať, nenecháme ho pokračovať. Vrátime sa, budeme však naoko nahnevaní a psíka rázne pošleme na miesto a dôrazne upozorníme, aby bol dobrý. Nečakajme, že s hlukom prestane sám. Neprestane. Treba mu rázne vysvetliť, že to nesmie a nabehnúť na metodiku popísanú vyššie.
Ako psovi spríjemniť samotu?
ÚNAVA
Ak je pes unavený, tak spí a nestresuje. Pred odchodom z bytu je nevyhnutné psa unaviť prechádzkou a hrou. Ideálne je, ak je pes unavený nielen fyzicky, ale aj psychicky. Stačí krátka hra napríklad na schovávačku – v byte schováme mňamku alebo hračku a psík musí pohnúť rozumom, aby ju našiel. Po našom odchode bude zaslúžene oddychovať.
HRAČKA
Psovi treba nechať na hranie hračku, ale nie takú, ku ktorej má prístup 24 hodín denne, ale nejakú špeciálnu – odchodovú – žuvaciu kosť z odolnej byvolej kože či hračku, do ktorej sa vložia granuly a trvá hodnú chvíľu, kým ich psík z hračky dostane. Hračku urobíme neprekonateľne zábavnou a príťažlivou aj vtedy, ak sa tvárime, že je naša a pes sa s ňou nesmie hrať. Keď mu ju pri odchode dáme, udrží jeho pozornosť dlhší čas. Cieľom je, aby pes pochopil, že keď ostane v „kľude“ sám doma, plynie mu z toho nejaká fajná alebo zábavná psia výhoda.
ZNÁMY PACH
Psíkov veľmi upokojuje vôňa majiteľa, po ktorom túžia. Tričko z koša na špinavé prádlo – a pes srší spokojnosťou. Niektoré psíky zvyknú spať na majiteľových topánkach.
RÁDIO
Na odstránenie úzkosti pomáha napríklad pustené rádio či televízor alebo zapálené svetlo. Tieto zvuky stimulujú psa pre dojem každodennosti a upokoja ho.
ZVUKY
Dobré je oddeliť psíka od vonkajších rozrušujúcich vnemov – kroky susedov na chodbe, štrngot susedových kľúčov, štekanie psov na ulici. Niektoré psíky však majú naopak rady prístup k oknu, z ktorého nás môžu vyzerať a začuť naše prichádzajúce kroky. Veľmi skoro zistíme, čo platí práve na toho nášho.
PRIESTOR
Psy bývajú pokojnejšie, ak majú prístup do celého bytu, zatvorené dvere ich smútok zvyšujú. A naopak niektoré psy sa cítia bezpečnejšie v uzavretom priestore jednej izby, ba dokonca aj cestovnej prepravky či boxu. Opäť je len na nás, aby sme zistili, čo zaberá.
NIČ SA NEDEJE
Náš odchod nesmie byť udalosťou, ale bežnou vecou, ako je napríklad kŕmenie. Nelúčime sa smutne a dlho, psa neľutujeme, lebo sa NIČ nedeje. A hlavne sme sami pokojní, pes naše napätie neomylne vycíti. Veľmi pomáha aj pravidelnosť našich návratov. Vďaka ním pes získava istotu a odbúrava strach.
Nezabudnite!
Päť zásad privykania
- postupnosť
- trpezlivosť
- pochvala a odmena
- odchod s pokynom
- radostné vítanie
Zdroj: časopis Pesplus, internet, Upravil: Daniela Podolcová, foto: facebook
Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.