Hneď na úvod treba povedať, že chameleón je tvor nesmierne atraktívny, svojim spôsobom nazamenitelne roztomilý, sympatický a deti fascinuje.Tento miláčik však rozhodne nie je určený pre začínajúcich chovateľov.
Pokiaľ ide o výzor a spôsob života, chameleón sa vyznačuje toľkými osobitosťami ako snáď ani jeden druh plazov. Hlava je trojhranná, pri pohľade zboku vidieť na tyle výraznú kostnú prilbu. Oči sú kryté kužeľovite zrastenými šupinatými mihalnicami, v ktorých je malý otvor na zreničku. Každé oko sa môže pohybovať samostatne, nezávisle od druhého. Oči sú v neustálom pohybe a sledujú okolie. Zvláštnosťou je vymrštiteľný jazyk, dlhý takmer ako telo a zakončený vo forme kalichu, na ktorom je lepkavý sekrét. Trup je z bokov silno stlačený. Stredom chrbta sa tiahne nízky hrebeň, ktorý je asi do polovice výraznejšie vrúbkovaný. Na brušnej strane prechádza vrúbkovaný hrebeň od podhrdlia až k análnemu otvoru. Končatiny sú dlhšie, štíhle, s klieštikovito zrastenými prstami. Predné končatiny majú zrastené 2 vonkajšie a 3 vnútorné prsty, zadné končatiny 3 vonkajšie a 2 vnútorné prsty. Pomocou prstov a dlhého uchopovacieho chvosta, ktorý tvorí viac ako polovicu dĺžky tela, dokáže obratne liezť aj po tenkých konároch. Ďaľšou, snáď najznámejšou osobitosťou, je schopnosť zmeny farby. Základné sfarbenie je väčšinou zelené, prípadne sivozelené. Po bokoch sa tiahnu 2 pozdĺžne svetlé pásy a nepravidelné tmavé škvrny a pásiky. Pri zmenách farby sú prechody do oranžovej cez žltozelenú do modrozelenej s odtieňmi a prechodmi týchto farieb, ďalej cez sivú alebo sivohnedú do čierna, biela, ružova, hrzdavohneda, fialova a modrosiva. Jednotlivé odtiene sa môžu prelínať a vytvárať škvrny. Zmeny farieb nastávajú s určitou pravidelnosťou vplyvom vonkajších podmienok (podráždenie, svetlo, teplo, dážď, prostredie a pod.) alebo vnútorných podnetov.
Chameleón je pre chov v zajatí veľmi zaujímavým živočíchom. No ani pri vytvorení optimálnych podmienok a podávaní rozmanitej potravy tu nežije dlho. Chováme ho v teráriu, ktoré má byť vyššie ako dlhšie, s dobrou cirkuláciou vzduchu. Túto podmienku dobre spĺňa chov v klietkach. Veľmi nebezpečný je však prievan. Na dno terária dáme kameninovú drvinu a rozložíme bohato rozvetvené konáre. Do rohu umiestnime nádobu s vodou. Dôležité je však rosenie viackrát denne, pretože vodu prijíma iba olizovaním kvapiek z listov, stien alebo konárov. Teplota v teráriu by sa mala pohybovať okolo 24 - 27 °C, v noci môže mierne klesnúť. V lete ho vystavujeme pôsobeniu priameho slnečného žiarenia. Odporúča sa 1 - 2 mesačný zimný spánok pri teplote 15 - 18 °C.
Chameleóni sú žraví, a tak požierajú všetko, čo sa hýbe od hmyzu až po malé holíčatá. Okrem živej potravy prijímajú dospelé jedince tiež potravu rastlinnú, a to zelené listy, ale aj ovocie (napr. broskyňa, banán, mandarínka a pod.) Do potravy je potrebné pridávať vitamínové prípravky.
Chovu chameleónov sa budeme venovať aj v článkoch nabudúce.
Zdroj: Chováme teráriové zvieratá, Upravil: Daniela Podolcová, Foto: pixabay.com/sk
Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.