Kliešte útočia !

S prvými lúčmi jarného slniečka začínajú vyliezať všemožné potvory, lezúce i poletujúce, ktoré nie len doslova pijú krv nám a našim štvornohým kamarátom, ale sú tiež prenášačmi mnohých nebezpečných ochorení. Je na nás, aby sme psíkom zaistili ochranu proti kliešťom, blchám a komárom čo najskôr. Pozrieme sa teda, aké riziko prinášajú tieto parazity.

Kliešte patria medzi najdôležitejšie vonkajšie parazity psov v jarných až jesenných mesiacoch roka. Tieto parazity majú vplyv na zdravie ako človeka, tak i zvieraťa, pretože prenášajú rôzne nebezpečné ochorenia, a preto si zaslúžia zvýšenú pozornosť zo strany majiteľov zvierat aj veterinárov.

Kliešť je celosvetovo sa vyskytujúci parazit. Psy v Európe môžu byť napadnuté 11 rôznymi druhmi kliešťov, ktorých biológia, ekológia, výskyt a úloha ako prenášača ochorení sa výrazne líši. Všetky druhy kliešťov v Európe parazitujúce na psoch patria medzi trojhostiteľské kliešte. To znamená, že rôzne vývojové štádia tohto parazita ( larva, nymfa a dospelec) sajú krv u rôznych živočíchov, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť prenosu ochorenia z rezervoárového cicavca (hlodavec) na psa alebo človeka. Pes a človek býva najčastejšie napadaný dospelcami kliešťov. Medzi najčastejšie identifikované druhy klieštov u psov patria zástupcovia rodu Ixodes, RipicephalusDermacentor.

Ochorenia prenášané kliešťami sú spôsobené prvokmi a baktériami. Najnebezpečnejšie choroby sú tieto:

Babezióza

Psia babezióza spôsobená prvkom Babezia canis je pravdepodobne najznámejšie ochorenie prenosné z kliešťov na psa v južných krajoch. Táto choroba sa vyskytuje v stredomorských krajinách, čo súvisí s výskytom vektora – kliešťa Rhipicephalus sanguineusDermacentor reticulatus. Infikované kliešte sa vyskytujú už niekoľko rokov aj v podunajskej oblasti a veľkej časti juhovýchodného a východného Slovenska. Nálezy boli potvrdené v susednom maďarsku, Rakúsku, Poľsku a tiež Nemecku.

Babézie napadajú červené krvinky, kde sa množia. Po namnožení dochádza k rozpadu krvinky, infekcii a poškodeniu ďalších krviniek. Príznaky tejto choroby sú: horúčka, apatia, anémia, žltačka a krv v moči (výrazne tmavý moč). Akútne prípady končia často smrťou. Terapia je možná, ale náročná, závislá od včasnej diagnózy. V oblastiach, kde sa babezióza vyskytuje, by pri akýchkoľvek podobných príznakoch mali majitelia so psom bezodkladne navštíviť veterinárneho lekára, ktorý môže zo vzorky krvi diagnostikovať toto ochorenie a okamžite začať liečbu.

Ehrlichióza

Ehrlichióza je spôsobená baktériami patriacimi do skupiny Riketsií. Riketsie sú významným patogénom v humánnej aj veterinárnej medicíne prenášané kliešťami rodu RiphicephalusDermacentor. Psia ehrlichióza je spôsobená baktériou Ehrlichióza canis, ktorá napadá bunky imunitného systému. Príznaky tohto ochorenia sú nešpecifické, čo často zapríčiňuje neskorú diagnózu: záchvaty, horúčky, zväčšenie lymfatických uzlín a sleziny, dýchacie problémy, krvácanie, anémie a časté bakteriálne infekcie. Priebeh tohto ochorenia je chronický so zhoršujúcou sa tendenciou. Terapia je možná, ale väčšinou pre oneskorenie neefektívna. Choré psy chudnú a trpia častými infekciami kože a dýchacieho aparátu, ktoré prinútia majiteľa k eutanázii zvieraťa.

Lymská borelióza

Lymská borelióza je najčastejšie a najdôležitejšie ochorenie prenášané kliešťami v našich podmienkach. Kliešťami rodu Ixodes je prenášaná ako na človeka, tak i na psy. Pôvodcom ochorenia je Borelia bugdorferi, ktorou je infikovaných 10 – 20 % kliešťov v Európe. Psy sú často napadnuté veľkým množstvom kliešťov, preto riziko infekcie Boréliami je pomerne veľké.

Borélie ovplyvňujú imunitný systém tak, že vznikajú chronické zápaly v rôznych orgánoch, ktoré vedú k trvalému poškodeniu. Príznaky tejto choroby sú nešpecifické: zhoršenie celkového zdravotného stavu, vysoké horúčky, zápaly kĺbov (opuchy, krívanie, odmietanie pohybu), zväčšenie lymfatických uzlín, zhoršenie funkcie obličiek alebo neurologické príznaky v neskorých štádiách ochorenia. Pre nešpecifické príznaky je určenie diagnózy zložité a často oneskorené. Na terapiu sa podávajú dlhodobo antibiotiká, ale liečba je úspešná len vtedy ak je začatá na počiatku ochorenia. Choroba je po prechode do chronicity nevyliečiteľná, postihnuté psy odmietajú chodiť, majú neurologické deficity alebo im zlyhávajú obličky.

Tieto ochorenia sú pre psy veľmi nebezpečné. Ich nebezpečnosť je daná trvalým poškodením orgánov a imunitného stavu postihnutých jedincov, zložitou a vo väčšine prípadov neskoro stanovenou diagnózou a nie vždy efektívnou terapiou týchto chorôb.

Účinná prevencia

Prevencia napadnutia kliešťami je preto najjednoduchšou a najefektívnejšou metódou ako brániť vzniku vyššie popísaných chorôb.

Na našom trhu existuje široká ponuka antiparazitík. Z aplikačných foriem sa najviac osvedčili antiparazitárne obojky s technológiou dlhodobého postupného uvoľňovania účinnej látky a preparáty spot – on, ktoré však zabezpečujú ochranu len počas 3 – 5 týždňov. Našťastie veda pre zdravie zvierat pokročila vpred a už pred rokom sa na našom trhu predáva ochutená žuvacia tableta, ktorá zabezpečí ochranu psa proti kliešťom a blchám až počas 3 mesiacov. Účinná látka je vyvinutá špeciálne pre zvieratá, je vysoko bezpečná a nezaťažuje organizmus ani okolie psa. Viac informácií o tablete poskytujú veterinárni lekári, ktorí poznajú aj situáciu s ochoreniami prenášanými kliešťami vo svojom okolí.

Kliešte a choroby nimi prenášané sú vážnym zdravotným rizikom pre všetky psy, ale v dnešnej dobe vďaka moderným antiparazitikám je možné tento problém efektívne kontrolovať.

 

 

 

Zdroj: Internet, Upravil: Daniela Podolcová, Foto: pixabay.com/sk

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.