Leguán kubánsky

Zemné leguány rodu Cyclura sa dostali na ostrovy v Karibskom mori z oblasti Strednej Ameriky, pravdepodobne vznikli zo stredoamerického rodu Ctenosaura. Napokon mladé jedince leguána kubánskeho sa na tento druh nápadne ponášajú.

Leguán kubánsky (Cyclura nubila) je najväčší druh leguána na svete. V chovoch v zoologických záhradách patrí medzi vzácnych a veľmi atraktívnych chovancov. Jeho príťažlivosť spočíva predovšetkým v jeho veľkosti (do 185 cm dĺžky tela pri samcoch), v nápadnej pohlavnej dvojtvárnosti, zvláštnych vegetariánskych stravovacích návykoch, pozoruhodne teritoriálnom správaní, rovnako aj pre rozsiahlu vnútrodruhovú komunikáciu. Tento druh je zaradený do kategórie CITES I, čo znamená, že import jedincov z prírody je prakticky vylúčený. Je skvelou ukážkou evolučných procesov a v dnešnej dobe patrí k ohrozeným a ustupujúcim zástupcom unikátnej ostrovnej fauny Karibiku.

Na Kube predstavuje tento jašter najväčšieho pôvodného pozemného stavovca. Obýva predovšetkým suché a skalnaté biotopy pobrežných častí ostrova, najpočetnejšie populácie nájdeme v oblastiach Guantanamo, Santiago de Cuba, Holguín, Zapata v národnom parku Desembarco del Granma. Leguány kubánske sú miestnou atrakciou na pláži Varadero a asi 3000 jedincov žije aj na vojenskej základni Guantanamo. Okrem Kuby žije aj na štyroch tisícoch drobných pobrežných ostrovčekoch v jej blízkosti. Iné karibské druhy zemných leguánov majú menšie areály výskytu a sú ohrozenejšie.  Napr. leguán jamajský bol už považovaný za vyhynutého, našťastie v roku 1990 objavili asi 100 prežívajúcich exemplárov. Niektoré poddruhy leguána kubánskeho, napr. z Kajmanských ostrovov, prežívajú len v stovkách jedincov. Na „ostrove slobody“, na Kube, je ich areál našťastie väčší a hoci je ich počet klesajúci, ešte nie je dôvodom na obavy o jeho prežitie. Odhaduje sa, že tu žije cca. 40 000 kusov a v niektorých lokalitách majú obdivuhodnú hustotu výskytu až 25 jedincov na hektár. V ZOO Bojnice patrí tento druh medzi novinky. Pár pochádza z odchovu v ZOO praha, kde sa pre tento druh vedie svetová plemenná kniha.

 

 

 

Zdroj: časopis Magazín chovateľa, Upravil: Daniela Podolcová, Foto: pixabay.com/sk

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.