Španielsky chrt Galgo

Štandard FCI: 285

Krajina pôvodu: Španielsko

Určenie: Lovecký

Zaradenie FCI: Skupina X.Celkový vzhľad: Súmerne stavaný, vysoký, svalnatý pes, obdĺžnikového rámca, pevnej kostry a hlbokého hrudníku. Existuje galgo hladkosrstý a hrubosrstý.

Hlava: Štíhla, suchá, s dlhou a medzi ušami úzkou lebkou, s vyznačenou čelnou ryhou a tylovým hrboľom. Stop je málo viditeľný. Chrbát nosa nepatrne klenutý, nos čierny. Pysky tenké, suché a napnuté, bez viditeľných kútikov. Sliznice tmavo sfarbené.

Oči: Mandľového tvaru, šikmejšie uložené, jasné, kľudného a nežného výrazu. Žiadúce sú čierne alebo tmavé, v súlade so sfarbením srsti. Viečka dobre uzavreté s tmavými okrajmi.

Uši: Jemné, tenké, trojuholníkové, vysoko nasadené, v kľude dozadu priliehajúce, v pozore pri vztýčení je ich horná tretina preklopená smerom k lícam. 

Chrup: Úplný, zdravý, nožnicový skus.

Krk: Dlhý, štíhly a svalnatý, po stranách nepatrne sploštený. Šija ľahko klenutá. 

Hrudné končatiny: Plece dobre zauhlené, s dobre uloženými lopatkami. Dokonale rovné, dlhé, suché a dobre presvalené, šľachovité a vzájomne rovnobežné. Lakte voľné avšak nevybočené.

Trup: Obdĺžnikového formátu, svalnatý a vyvážený, svedčí o sile, obratnosti a rýchlosti, vytrvalosti. Kohútik je dobre viditeľný. Chrbát pevný, svalnatý, široký a rovný, naväzuje na pružné a ľahko klenuté rebrá, ktoré prechádzajú do svalnatého a klenutého zadku. Hrudník je spredu široký, siahajúci k lakťom. Slabiny sú vtiahnuté a krátke, línia brucha silne zdvihnutá. 

Zadné končatiny: Mohutné stehná s dlhými, širokými a napnutými plasticky sa rysujúcimi svalmi. Dlhé priehlavky s viditeľnými šľachami a cievami. Päty sú krátke a kolmé. 

Labky: Lyžicovitého tvaru, uzatvorené s klenutými prstami. Vankúšiky sú široké a veľmi pevné.

Chvost: Dlhý a tenký s jemnou špičkou, dosahujúci k pätovému kĺbu. V kľude aj v akcii je nosený v tvare oblúka, nikdy nie rovno. 

Srsť: Krátka, jemná, hladná na celom tele, aj medzi prstami. Hrubosrstá varieta má srsť strednej dĺžky, ktorá je na rôznych telesných partiách rozdielna, na brade tvorí fúzy a na hlave "tupé".

Farba: Rozličná: škoricová, gaštanovo hnedá, ryšavá, červená, čierna, tmavo a svetlo žíhaná. Prípustné sú aj kombinácie týchto farieb.

Výška: 62 - 70 cm psy, suky 60 - 68 cm.

 

 

Zdroj: FCI štandardy Foto:internet

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.