Weight pulling

Má Váš psík silu na ťahanie? Prečo to s ním neskúsiť na súťaži? Weight pullling je športové odvetvie kynológie, na ktoré Vám nebude treba psíka s papiermi. Stačí mať psa staršieho než je jeden rok, všetky potrebné očkovania, nájsť vhodnú súťaž a s chuťou do toho.

Ak neviete, čo je weight pulling, radi vám to vysvetlíme. Je to ťahanie záťaže psami všetkých plemien. Ani slovenskí psíčkari sa v tomto športovom odvetví nestratia.

História

Ako športová disciplína s weight pulling začal najskôr presadzovať hlavne v Kanade a USA. V roku 1984 bola v Severnej Amerike založená organizácia International weight Pull Association, ktorá stanovila pravidlá a podmienky pre súťaže v tejto disciplíne.

Špotrový klub Severan sa začal tomuto športu venovať už v roku 1998 a ich aktivita trvá dodnes. Bojovať takto o prvé miesto nie je ťažké, no zainteresovaní psi a psovodi vedia, že to chce pevné nervy a hlavne tréning. Iba tréning totiž robí psa i človeka šampiónom.

Viac informácí nájdete na stránke klubu www.severan.net

Ako to prebieha

Ak máte doma psíka, ktorý je odvážny, silný a oddaný, tak možno práve vy máte nového víťaza týchto pretekov. Pretože úlohou psíka je utiahnuť naložený vozík na určenú vzdialenosť cca 10m. Hlavné kritérium je, aby bol psík zdravý, vek viac ako jeden rok, mal príslušnú výbavu (popruhy na ťahanie) a už ho len odvážiť, zaradiť do kategórie podľa váhy a môže víťaziť. Ak sa vám to zdá málo pravdepodobné, tak sa stačí rozhodnúť, prihlásiť a prísť na súťaže v tejto disciplíne.

Výzva je zadaná, 1800 kg, ktoré utiahol pes Bering the of Alaska v roku 2005.

 

 

 

 

Zdroj: kynologická revue, internet, Upravil: Daniela Podolcová, Foto: pixabay.com

Pokiaľ máte nejaké otázky alebo pripomienky, tak budeme radi, keď ich napíšete do komentárov pod článkom. Ak sa vám článok páčil, dajte mu páči sa mi a zdieľajte ho so svojimi priateľmi a kolegami.